Имам ипотечен кредит, който възнамерявам да погася. От банката уклончиво ми обясниха, че след превеждане на парите по сметката,
ще се погрижат за заличаване на ипотеката. Когато се поинтересувах от крайния срок, ми обясниха, че това зависело от натовареността на адвокатите. Има ли правно основание, на което банката може да не заличи ипотеката от апартамента, при положение че нямам никакви задължения към нея? Трябва ли това да стане в определен срок? Чия собственост е апартаментът, докато ипотеката е в сила?
Стоянка Димитрова, Добрич
Ако сте изплатили всички задължения към банката - главница, лихви, такси и разноски, не би следвало да имате проблем със заличаването на ипотеката.
Съгласно чл. 60, ал. 5 от Закона за кредитните институции (ЗКИ), при пълно погасяване на кредита банката заличава, съответно освобождава, предоставените обезпечения в срок не по-дълъг от 14 дни от искането на клиента и заплащане на дължимите такси.
Може изрично да посочите в писмена форма пред банката желанието си да бъде заличена ипотеката в законовия 14-дневен срок по чл. 60, ал. 5 от ЗКИ.
Собствеността е ваша, както и досега. Това, че имотът е обременен с тежест, каквато се явява ипотеката, не означава, че собствеността върху него е на банката. Ипотеката е само обезпечение по договора за кредит, сключен с банката.
Консултациите не изключват, а предполагат последващи консултации с адвокат.