През Новата 2012 година ГЕРБ – разбирайте Бойко Борисов – ще предизвика предсрочни парламентарни избори и така ще започне
Автор: Ани Петрова
своя втори управленски мандат. Това прогнозират някои от най-маститите български политически врачки, очакват го и лидерите на двете най-големи парламентарно представени опозиционни партии – БСП и ДПС. Отрича (засега) единствено първият партиен и правителствен ръководител. Може би политическият му инстинкт още е спаружен от следизборен и новогодишен махмурлук или просто е в плен на житейската си максима „Всички на терсене, аз – на инат“!
От обич към Бойко Понякога е трудно да се разбере дали социолозите и политолозите говорят заради обичта си към истината или от обич към Бойко. Всъщност в условията на пазарната икономика, при която дори лекарите са еднолични търговци, като че ли вече е нормално социолозите да са дилъри на рейтинг. Нещо повече – като че ли става все по-нормално да се конкурират помежду си за това, което около изборите евфемистично бе наречено „медийно партньорство с ГЕРБ“ и подобаващо бе платено.
"Ще бъде трудно за ГЕРБ да спечели едни избори, ако те бъдат проведени в късната пролет на 2013 година“, смята политологът Огнян Минчев. Според него в България нещата не вървят добре от икономическа гледна точка (бизнесът и хората в трудоспособна възраст са на същото мнение - „Десант“ писа за това в предишния си брой. Бел на автора), а самата динамика на политическия процес предполага стъпки към предсрочни избори. По думите на Огнян Минчев, „има поредица от добре обосновани предпоставки за това да бъдат предизвикани избори тази година, но и премиерът, и ГЕРБ ще отричат подобна възможност“.
„Вероятността за предсрочни избори нараства“, убеден е и социологът от BBSS GALLUP Андрей Райчев. Той е на мнение, че това е реалната възможност Бойко Борисов да получи втори управленски мандат. Райчев обръща внимание и на факта, че от 21 януари нататък президентът ще се казва Росен Плевнелиев и именно той ще назначи служебно правителство, ако Борисов предизвика парламентарна криза и предсрочни избори.
А поне засега се смята, че Плевнелиев е аватар на Борисов, образно казано.
„Това е реална възможност за Борисов в момента. Предсрочни избори могат да се проведат тази пролет или тази есен“, разсъждава Андрей Райчев. По думите му, есента ще бъде глупаво да се правят предсрочни избори 6 месеца преди редовните - значи през май месец 2012 г. е по-подходящо. Райчев е категоричен, че по-луксозна ситуация за нов мандат на ГЕРБ няма да се получи.
Протести в полза на властта Няма политика, която да води към намаляване на бедността и увеличаване на справедливостта в България, коментира политологът Емил Георгиев от Института за модерна политика. Според него, заради липсата на такава политика 2012 година ще бъде трудна за България. Георгиев прогнозира в най-скоро време смени в правителството (конфликтът Симеон Дянков – Мирослав Найденов прави всеки от тях удобен „бушон“), а защо не и предсрочни избори.
„Единствената политическа сила, която може да ги предизвика, това е управляващата партия. Смятам, че ще има калкулации в тази посока, защото при една неблагоприятна в икономически и общо духовен план година оставането за редовните парламентарни избори би донесло допълнителни негативи“, мотивира се политологът.
Той обръща внимание на очертаващите се сериозни протести до края на зимата и през пролетта. По думите на Емил Георгиев, „управляващите по-скоро ще калкулират възможността за предсрочни избори, за да останат с възможно най-малко загуби от тях”.
Вероятно мнозина ще се попитат защо очертаващата се вълна от протести, започнала с железничарската стачка, може да се тълкува като полезна за властта? Обяснението е просто и доста тъжно – все още няма политическа сила, която на практика да е алтернатива на управлението на ГЕРБ и същевременно да е в състояние да спечели избори.
БСП се вижда и дори рекламира като такава алтернатива, но не може да разчита на достатъчна подкрепа от страна на избирателите. При всички положения левицата ще получи при предсрочни избори през пролетта по-малко гласове, отколкото година по-късно в условията на задълбочаваща се стопанска и политическа криза.
За кого ще гласуват безработните? Това е въпрос с повишена трудност! На няколко пъти вече обезкуражените, социално слабите, безработните, пенсионерите – а името им е легион! - прегръщаха идеята за месията-спасител. На вълната на техните надежди дойде на власт Симеон Сакскобургготски, а след това и Бойко Борисов.
Общият брой на загубени работни места от кризата досега е около 400 000. Нямаме данни, че тези работни места започват да се възстановяват, коментира неотдавна икономистът от „Индъстри Уоч” Георги Стоев. Тези хора надали ще подкрепят ГЕРБ, защото нейното управление ги остави на улицата. В избирателите от третата възраст също надали гори любов към Партията на замразените пенсии.
Има и една друга категория безработни – млади и образовани – но току-що завършили университет и все още не напуснали България, в търсене на реализация в чужбина.
В тези хора, които са вън от партиите, има силна и неизползвана гражданска енергия, която ще се опита да се включи активно в решаването на проблемите на обществото, смята политологът Емил Георгиев.
В очакване на поредния „спасител“ По крилатата фраза на германския политолог Мартин Вайс, тези и други разочаровани българи отчаяно се нуждаят от нов „надеждоносител“, различен от Бойко Борисов.
Според последните допитвания 41% от българските граждани смятат, че никой не защитава политическите им интереси, припомня Вайс в неотдавнашното си интервю пред „Дойче веле“ и посочва най-важната причина: тези хора не одобряват политиката на правителството, но не се чувстват представени и от прекалено слабата опозиция.
"При това положение не е изключено в бъдеще да се появят нови "надеждоносци". Вече се говори за нови партии, например под ръководството на бившата еврокомисарка Меглена Кунева или на досегашния президент Георги Първанов. Възходът на бившия цар, на "Атака" и ГЕРБ показа колко бързо са възможни промени в настроението на избирателите и подем на новите политически сили в България. Логично е, че всемогъщият в момента Бойко Борисов няма да остане още дълго на върха", прогнозира пред „Дойче веле“ Мартин Вайс.
Изборите – предсрочни или след края на мандата – ще покажат кой е прав в прогнозите си; колко от народната любов все още е подвластна на деспотичния, но изчерпан откъм идеи Бойко Борисов; дали ще се намери работеща алтернатива или нова, печелеща гласове илюзия.
И още: дали Европейският съюз ще оцелее или да; дали България ще остане в орбитата на Съюза или ще се закотви в бедната и безперспективна периферия; дали ще останем в плен на силово налаганата фискална дисциплина, която не ни носи никакви дивиденти или ще изберем политика на икономически растеж и нарастващи доходи.
България е на кръстопът, но и Европа е на кръстопът, а и светът е на кръстопът.
Умните ще излязат от кризата по-силни и по-мъдри, я някои други – дано не сме между тях – ще платят сметката.
Огнян Минчев, политолог Харизмата работи, мантрата – не Политическата харизма на премиера Борисов крепи засега рейтинга на правителството. Но мантрата, че България била остров на стабилността, вече кънти на кухо. У нас е налице една тиха, обаче много опасна имплозия на социалните структури, която е предизвикана от системното и дългогодишно обедняване на широки слоеве от населението. Не може да има стабилност в условията на ерозия на всички социални и икономически предпоставки за растеж и за защита на националните интереси.
Мартин Вайс, политолог България далеч не е пример за Европа Чуждестранните инвеститори се отдръпват от България, но това не се дължи само на международната финансова криза, а на структурни недостатъци в самата държава. Има какво още да се желае в борбата срещу широко разпространената корупция и организирана престъпност. В окаяно състояние е здравеопазването. Остра критика заслужават - и получават - и посегателствата срещу свободата на печата. С две думи: България далеч не е "пример за Европа", както твърдят политици от управляващата партия ГЕРБ.
Мартин Вайс правилно описва политическото състояние в България но не отчита нарастващето влияние на новата политическа партия "НАЦИОНАЛНО СПАСЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ. Тепърва ще се чуе за нея. За сега всички ТV я крият и не споменават нищо за нея.Вестниците също. Но има видовден.
3
Отчето на опелото
11.01.2012 21:02:41
0
0
Мир на праха и.
2
Сериал
08.01.2012 15:18:29
0
0
Аз ще гласувам за АТАКА
1
Odisei
08.01.2012 12:30:37
0
0
Smetkata izliza.Oste 4 godini premier i ste ima niakolko meseza da se podgotvi za prezidentskite izbori i da smeni Plevneliev,kakto obesta.