За банковите лихви и тяхното равнище


24 Януари 2012, Вторник


Търговските банки в България са частни предприятия и върху тяхната кредитна и лихвена политика държавата не може

Автор: Иван Войников

 да оказва пряко влияние. В пресата се появиха съобщения, че финансовият министър инициира среща с търговските банки с намерение да окаже натиск върху им за сваляне на лихвените равнища на депозитите, а оттук и на кредитите. Определено може да се каже обаче, че Финансовото ни министерство не разполага нито с икономически, нито с административни лостове, за да влияе на тези  институции.

Това обаче съвсем не означава, че държавата е безсилна да оказва влияние върху поведението на банките. Тя може да го прави, макар и не пряко, а косвено чрез БНБ. Единият лост да стори това е чрез така наречения задължителен минимален резерв, а вторият – чрез определянето на основния лихвен процент.

Тези механизми залагат на правилото, че равнището на цените се определя от  съотношението между паричната и стоковата маса. Затова и чрез контролиране на количеството на парите в обращение националната банка може все пак да контролира стабилността на местната валута, т. е. на равнището на цените и оттук – върху покупателната способност на българския лев. Същата цел се преследва и с определянето на основния лихвен процент. Неговото равнище е от голямо значение за инвестиционния процес, тъй като прави заетите пари повече или по-малко скъпи за инвеститора.

Определянето на основния лихвен процент не става произволно или не би трябвало. Изхожда се от много фактори, между които и най-вече от реалното търсене и предлагане на паричен ресурс и от временните нужди за стабилизирането на валутния курс на местната валута. Около него обикновено се колебае и лихвеният процент, по който търговските банки приемат депозити и отпускат кредити.

Всяка търговска банка обаче има своя кредитна и лихвена политика и тя се определя от условията на паричния пазар и от интересите на съответната банка, така че основният лихвен процент в случая играе предимно ролята на препоръчителен, а не на задължителен норматив.

Трябва да се каже обаче, че определянето му е по-скоро административен акт, отколкото икономически (обективно) наложила се норма и затова не е лишен от субективизъм. Често се използва и за манипулиране (привличане на парични ресурси).
Съществува мнението, че банковите лихви в България са по-високи от прилаганите в ЕС. Да, това беше така, но до избухването на световната финансова криза.

Днес лихвите по кредитите скочиха във всички страни и най-вече в страните от ЕС, които в последните десетина години трупаха заеми и ежегодно приключваха бюджетите си с огромни дефицити. В резултат провеждането на една такава бюджетна политика някои от тях като Гърция, Унгария, Ирландия, Испания, Италия, дори напоследък попадат в списъка на яко задлъжнелите страни, в който се поставя и Португалия.

Всички те направиха вътрешни и външни държавни дългове, които (какъвто е случаят с Гърция, Унгария и други), нямат дори теоретическа възможност да ги погасят. И какво им остава, освен да се позоват на солидарността, за да прехвърлят бремето си на останалите страни от конфедерацията, (каквато по същество е ЕС) и в частност страните от тази общност, които поддържаха и продължават да имат добра финансова дисциплина.

Както изглежда обаче, чуждите дългове ще плащат не само страните от Еврозоната, но и такива като нас – нали сме от „групата на шаро”, затова „трябва” да носим общо бремето на неразумните, куцукайки след лидерите Германия и Франция.
Може ли да се очаква, че лихвите ще паднат? Може, но едва тогава, когато се стабилизира световната финансова система, в т.ч. и европейската.

Възможно ли е това да стане в близкото бъдеще? В съвсем близкото време не, но след година – две може само да се надяваме,  тъй като във финансовия свят витаят „призраци”, които не могат да бъдат контролирани, а банката е властелинът, които покорява всичко, в т.ч. и държавната власт.

Днес банките са един световен неформален картел и нищо не е в състояние да го разбие. Затова винаги ще има кризи и винаги бедните, неимотните ще спасяват богатите, всичко материално имащите. Такова е днешното общество.
Колкото да това, защо лихвите в България бяха по-високи от тези, прилагани в страните от ЕС и в останалия свят – отговорът в случая е един.

Какво може да се очаква от колонизатор, освен да те експлоатира, без да се интересува от хала ти. Бидейки филиали на чуждестранни банки, нашите провеждаха и провеждат политика на акумулиране на свободния паричен ресурс в страната и прехвърлянето му при банките-майки.

И за да става това изгодно за българския гражданин, даваха му по-висока лихва, но и вземаха по-висока, когато го кредитираха, за да ограничават инвестиционните му пориви, ако и когато се появи тук-там. А и се оказва, с малки изключения, че българският бизнесмен повече мисли за днес, за собственото си удоволствие.
И вместо да строи фабрики, той гради замъци, вили, купува най-скъпите леки коли, обзавежда пищно офисите, където се прави, че върши някаква обществено много полезна дейност. Уви, определено той е в плен на суетата.


В категории: Коментари , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки