Измисленият от ГЕРБ нов туристически данък се провали с гръм и трясък. Той бе въведен през 2011 г. с цел да увеличи събираемостта.
Автор: Илияна Христова
Година по-късно сметките сочат обратното. Туризмът отбелязва ръст, но приходите спадат. Отделно от това налогът е атакуван в Конституционния съд, на път е да се окаже незаконен, а Икономическото министерство се чуди как да смени. Всичко това показва, че или някой не си е свършил работата, или се е отворил нова голяма далавера, или и двете.
Туристическият данък бе въведен вместо таксата, която плащаха хотелиерите. Той остана местен налог, т.е. събира го общината и парите отиват в нейната хазна. При старото положение хотелиерите плащаха такса съобразно реализираните нощувки. С новото се въведе задължителен праг от 30% запълняемост на леглата, върху който се начислява данък.
Идеята бе, че собствениците крият нощувките, а след като се определи минимална база за налога, всичко ще излезе на светло.
Мнозина малки хотелиери протестираха, защото в период на криза нощувките при тях са по-малко от 30%. Това означава да плащат данък за неизвършена дейност.
Промяната не касае големите обекти, защото те и без това реализират нощувки над 30%. Но депутатите на ГЕРБ, водени от “корифеите” Симеон Дянков и Трайчо Трайков, не искаха да чуят. Те обявиха новия налог за изключителна антикризисна мярка, с която ще подпомогнат общинските бюджети.
По-голама част от местните власти подходиха с разбиране и определиха поносими данъчни ставки. Но равносметката сочи, че при ръст на туристическия бранш за 2011 г. от около 10%, приходите от данъка осезаемо спадат. Но това не е заради намалени ставки, тъй като налогът не бе свит във всички общини.
Провалът идва от укрити нощувки – нищо различно от времето преди данъка.
Общините се оплакаха, че много обекти работят без категоризация или документ за въвеждане в експлоатация. Акулите в бранша пък се изхитрили да си плащат върху задължителния праг от 30% и да укриват останалите нощувки.
Данъчните инспектори вдигат рамене, тъй като проверявали заетостта на леглата според хотелската книга, а там не се вписва всичко. Ясно е в крайна сметка, че ръстът в бранша, т.е. по-големият обем на извършена дейност, не е заради малките хотелчета. А се дължи на големите баровски комплекси, които обаче продължават да крият нощувките и да плащат по-малко данък.
"Приходите от туристически налог не надхвърлят тези от таксата, събирана преди”, признаха и от Сдружението на общините. Събираемостта във Варна и София е около 50%. През лятото на 2010 г. община Приморско бе събрала 500 хил. лв. от таксата, а в средата на миналогодишния сезон кметът Лиляна Димова се оплака, че са събрани едва 120 000 и няма да може да вземе и половината от миналогодишната сума.
Подобно е положението и в морските общини на област Добрич. Местните власти обаче не бива да вдигат безпомощно рамене, тъй като те също са призвани да контролират събираемостта.Облаците над приумицата на Дянков и Трайков се сгъстиха тази есен, когато депутати от БСП и ДПС обжалваха пред Конституционния съд данъка. Те оспориха редица текстове, основният от които е скандалният задължителен праг от 30%.
Той противоречал на изискването на Конституцията за справедливост на данъчното облагане. Тази седмица Институтът за модерна политика, оглавяван от бившия зам.-омбудсман Борислав Цеков, излезе със становище, в което потвърди, че налогът е в разрез с основния закон. Чака се думата на съда.
Отговорът на ГЕРБ бе панически и пораженчески. Партията роди нов проект, с което хотелите ще могат да прекъснат категоризацията са за половин година. За този период ще се смята, че не са извършвали дейност и ще се омекоти негативният ефект от 30-процентовия праг. В момента се очаква нова промяна в туристическия закон. Така ГЕРБ призна, че се е провалил с налога.