Легенди за яйцето


Легенди за яйцето
22 Април 2011, Петък


От древни времена яйцето символизира раждането на нов живот.



На основата на тази представа са възникнали множество обичаи, които и до днес съществуват в традициите на различните народи по света. Най-популярни са боядисаните яйца, които не само се поднасят на празничната трапеза по Великден, но е прието хората да си ги подаряват през цялата пасхална седмица.

Съществуват няколко версии откъде води началото си традицията да се боядисват яйца на Христовото Възкресение. Най-популярната от тях гласи, че след като видяла как Месията възкръсва, Мария Магдалена заминала за Рим, за да разкаже на император Тиберий за случилото се.

И тъй като при цезаря не било прието да се ходи с празни ръце, тя му подала едно яйце с думите „Христос воскресе”. Императорът изненадан попитал: „Как може някой да възкръсне от мъртвите? Все едно това бяло яйце да стане червено”.  И яйцето на мига се обагрило в цвета на кръвта, пролята от Божия син на кръста.

Според един видоизменен вариант на тази притча, след Христовата смърт юдеите се събрали на пир. Сред блюдата на тяхната трапеза имало печена кокошка и сварени яйца. По време на угощението един от присъстващите, спомняйки си за разпъването на Иисус, казал, че той ще възкръсне на третия ден.

Стопанинът на дома отвърнал: „Ако кокошката на масата оживее, а яйцата станат червени, тогава ще възкръсне и той”. В същата минута яйцата променили цвета си, а кокошката се изправила на краката си.

Съгласно едно по-малко популярно предание пък, капки от кръвта на Спасителя се вкаменили като паднали на земята и приели формата на кокоши яйца.

Друга легенда свързва този обичай с името на император Марк Аврелий. В деня, в който той се родил, една от кокошките, собственост на майка му, снесла яйце, изпръскано с червени точици. Това предзнаменование било изтълкувано като предвещаващо раждането на велик император.

Така от 224 г. сред римляните се наложила практиката да разменят помежду си като поздрав боядисани кокоши яйца. Християните възприели тази традиция, като вложили в нея друг смисъл, а именно, че червеният цвят има особена сила и че празничните великденски яйца са обагрени с Христовата кръв.

Има хора, които предпочитат да разглеждат обичая да се боядисват яйца от по-практична гледна точка. Привържениците на този рационален подход са убедени, че всичко опира до кокошите инстинкти по време на 40-дневния великденски пост.

Известно е, че в този период е забранено да се употребяват животински продукти, в това число и яйца. Кокошките обаче не спирали да снасят, а продължавали с предишното си старание да пълнят активно полозите. За да съхранят за по-дълго време яйцата, стопаните ги сварявали и за да не ги объркат после с пресните, ги боядисвали, използвайки натурални оцветители.

Лека полека тази практика се превърнала в ритуал, който започнал за съпровожда великденските празници.
Всъщност обичаят да се боядисват яйца е достигнал до нас още от езическите времена. В дните, когато древните хора са посрещали пролетта, те са прославяли Слънцето като символ на събуждането на новия живот след дългата зима и украсявали яйца в червен цвят, с който тогава отъждествявали небесното светило. А Светлото Христово Възкресение и до ден днешен се посреща именно в зората на пролетта...



В категории: Традиции

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки