Съкратиха ме от работа, но мисля, че уволнението ми е неправомерно.
Интересувам се в какъв срок трябва да подам иск пред съда?
А. В., Бургас
Кодексът на труда познава три вида давностни срокове за подаване на искове по трудови спорове.
Срокът е едномесечен, когато се касае за спорове за ограничена имуществена отговорност на работника или служителя; за отмяна на дисциплинарно наказание "забележка", както и в случаите по чл. 357, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) - спорове между избраните, по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а от кодекса, представители на работниците и служителите и работодателя при нарушаване на правата им (чл. 358, ал. 1, т. 1 от КТ).
Двумесечен е срокът по спорове относно прекратяване на трудовото правоотношение, за отмяна на дисциплинарно наказание "предупреждение за уволнение", както и свързаните с изменение на мястото и характера на работата (чл. 358, ал. 1, т. 2 от КТ).
Тригодишен е срокът по всички останали трудови спорове (чл. 358, ал. 1, т. 3 от КТ).
За искове за отмяна на дисциплинарни наказания и за изменение на мястото и характера на работата срокът започва да тече от деня, в който на работника или служителя е била връчена съответната заповед, а при искове относно прекратяване на трудовото правоотношение - от деня на прекратяването (чл. 358, ал. 2, т. 1 от КТ).
За другите искове срокът започва да тече от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено.
При парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред (чл. 358, ал. 2, т.2 от КТ).
Посочените срокове не се смятат за пропуснати, ако преди изтичането им исковата молба е подадена до некомпетентен орган. В този случай исковата молба се препраща служебно на съда (чл. 358, ал. 3 от КТ).
От изложеното е видно, че във Вашия случай давностният срок за подаване на иск е 2-месечен и започва да тече от прекратяване на трудовото правоотношение, аргумент от чл. 358, ал. 1, т. 2 във вр. с ал. 2, т. 1 от КТ.