„Какви билки мога да си събера през май и за какво се използват те?”
Кина Колева, Шумен
Не случайно наричаме май „Месец на цветята“. През този красив месец на границата между пролетта и лятото се берат листата на маточината, на градинския чай, на горската ягода, на момината сълза, цветът на божура, на бъза, на бялата акация, розовият цвят, стръковете на метличината, на великденчето и на змийското мляко, на поветицата.
След бране билките се сушат на сянка или в сушилня до 40 градуса. Съхраняват се в чували или сандъци на проветливо, сенчесто и сухо място. За лечение на кои болести може да се прилага събраната дрога?
Бъзовият цвят действа потогонно, пикочогонно и по този начин може да подпомогне понижаването на кръвното налягане при хипертонична болест. Цветът на божура засилва тонуса на гладката мускулатура, ускорява съсирването на кръвта. Цветовете на бялата акация притежават кръвоспиращо свойство и намаляват киселинността на стомашния сок.
Листата на черницата, както и известно, са старо народно средство, което подпомага лечението при леки форми на захарна болест; те действат също така слабително и пикочогонно. Листата на маточината, които трябва да се берат преди цъфтежа на растението, са също старо народно лекарство за понижаване на кръвното налягане, като освен това действат болко- и нервноуспокоително.
От години, не само в народната, но и в официалната медицина, за регулиране на сърдечната дейност с успех се прилагат листата на момината сълза. Венчените листа на казанлъшката роза имат меко слабително действие. Що се касае до извличаното от цветовете на розата световноизвестно българско розово масло, трябва да подчертаем неговото изявено жлъчегонно, противомикробно и най-вече противоспастично действие.
Това много актуално природно съчетание на важни лечебни свойства (в условията на криза и почти непосилни за обикновените хора цени на лекарствата) позволява да се прилага с успех при възпалителни процеси на жлъчните пътища, често срещаното прегъване (дискинезия) на жлъчните пътища и някои форми на бронхиална астма - главно от възпалително естество.
Така то с успех замества скъпите антибиотици и болкоуспокояващи средства и още нещо. Българското розово масло влиза в състава на една новосформирана за първи път в света група лекарства – тази на антивирулентните (против болестотворността) антиинфекциозни средства. В последно време се доказа, че противодейства на бактерия Хеликобектер пилори – причинител на стомашна язва и стомашен рак.
Доказано е също така, че стръковете на змийското мляко задържат растежа на болестотворните гъбички, а сокът на самото растение е средство за лечение на лишеи и брадавици. Потогонно действие притежава познатата ни метличина. Лазаркинята също притежава потогонно, пикочогонно и болкоуспокоително действие. Листата на горската ягода се използват в народната медицина при атеросклероза, като потогонно и пикочогонно.
Великденчето подобрява някои от функциите на черния дроб, действа успокоително на възпалената лигавица на дихателните пътища и дезинфекционно върху пикочните канали. Други билки, които трябва да се берат през май, са: водната детелина, която понижава температурата и стимулира стомашната секреция; мечото грозде – старо дезинфекционно средство на пикочните пътища, и поветът, който потиска растежа на болестотворните гъбички и на някои микроби.
И все пак не бива да се забрави, че билките са природни лекарства и винаги трябва да се търси съвета на лекар – специалист!