На тържествена церемония частица от мощите на свети Климент Охридски беше дарена на Националния исторически музей (НИМ).
Автор: Мария Цветкова
Пазител на светите мощи досега е бил Величкият епископ Сионий. Той ги е получил като млад монах преди 19 години от духовници и служители на манастира "Св.Богородица" във Верия, град в днешна Егейска Македония в Гърция, който е бил в рамките на българската държава по време на управлението на княз Борис 1 и цар Самуил.
Като съкровен молитвен спомен Величкият епископ Сионий досега е съхранявал чудотворните мощи във Видинската митрополия. Те трябваше да бъдат предадени на премиера Бойко Борисов, който обаче не уважи паметното събитие.
Свети Климент Охридски е изковал най-силното оръжие в българската история - писменото слово. Той е един от покровителите на българската култура, който има основна заслуга богослужението в страната ни да премине от гръцки на български език.
Мощите на свети Климент Охридски ще останат в НИМ до построяването на параклис в двора на музея, в който постепенно ще бъдат събрани мощите на свети Седмочисленици - учениците на Кирил и Методий, пренесли старобългарската азбука от Великоморавия в България.
Това е идея на Божидар Димитров и според него събирането на частици от мощите на другите светци е възможно. Някои от тях се намират в съседните държави Гърция и Македония, други – в Италия. Параклисът ще бъде построен на място зад сградата на музея, където преди време се е намирал един от параклисите на село Бояна.