Изборният кодекс пак отпадна от дневния ред


Изборният кодекс пак отпадна от дневния ред
Искра Фидосова даде категорично да се разбере – нейният кодекс няма да се пипа
06 Април 2012, Петък


Управляващите имат мотив, но опозицията няма дори алиби за бездействието си

Автор: Ани Петрова

В Страстната сесия преди Великден завършва първата за годината сесия на Народното събрание. Преди да се разпръснат по света и у нас депутатите ще отметнат една съкратена работна седмица – само с две пленарни заседания - и по традиция няма да отчетат какво са свършили от гръмко обявените си приоритети в началото на сесията.

Добре, че стенограмите са живи.
В средата на януари Коалиция за България и ДПС обявиха за своя първостепенна задача ремонта на Изборния кодекс. Без да акцентират върху това си желание, от Синята коалиция също недвусмислено дадоха да се разбере, че ще настояват и участват в такъв ремонт – най-малкото заради убеждението си, че управляващите са фалшифицирали резултатите от кметските избори в Плевен и другаде.

По това време Искра Фидосова - председателка на Правната комисия и родна майка на по-голямата част от Изборния кодекс – бе категорична като същински защитник на Сталинград – кодексът няма да се пипа.

Но само 2-3 седмици по-късно и ГЕРБ кандисаха да направят поне фейслифт на своето и на Искра Фидосова любимо отроче. Не че това им желание се зароди като неудържим вътрешен подтик. Тъкмо напротив – бяха принудени да се съобразят с доклада на мисията на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), наблюдавала местните избори и президентския вот.

Как дяволът чете евангелието?
Въпросът е риторичен – дяволът чете евангелието както му отърва. Проблемът е, че в парламента всички са поне гяволета.
Затова на 3 февруари, след двучасови ожесточени дебати по критиките в доклада на ОССЕ,  стана ясно, че от ГЕРБ смятат документа за “хвалебствен”, от опозицията - за катастрофален, а парламентът като цяло ще се старае да въведе минимални корекции в изборното законодателство, вместо да се съобрази с критиките.

Цялата опозиция се обедини около предложението на Синята коалиция, според което парламентът трябваше да се ангажира с изготвянето на законодателни промени по препоръките на ОССЕ, които, според Екатерина Михайлова, се явяват “конспект” за промени на изборния кодекс. Десните, а всъщност ОССЕ, настояваха за промени в кодекса, гарантиращи прозрачна работа на ЦИК, изчистване на проблемите със забранителните списъци и „мъртвите души“, както и да не допуска регистрирането на фалшиви участници в изборите.

Депутатите от ГЕРБ отхвърлиха това предложение и го замениха с палиативно свое: в срок от 3 месеца Правната комисия да подготви предложения, с които да бъде отговорено на препоръките в доклада на ОССЕ. Това и бе гласувано.

Dolce vita
Dolce vita означава сладко бездействие. В последните дни на март репортерът на „Дебати“ попита няколко от членовете на Правната комисия докъде е стигнала работата по изготвянето на предложения за промяна на Изборния кодекс, за да научи, че работата не е започнала.

Разбира се, в българския парламент нещата не винаги са такива, каквито изглеждат. Което означава, че председателката на Правната комисия Искра Фидосова може и да работи – тихо и потайно – по някакъв проект, който да види бял свят, когато му дойде времето.

Тихо и потайно – това е обичайно за ГЕРБ. Необичайното е, че целокупната парламентарна опозиция – поотделно, а не с обединени сили – не изпълнява собствените си приоритети и не се труди по свои проекти за изменение и допълнения на Изборния кодекс.

Обсъждали сме някои работни идеи, но още сме далеч от обличането им със законопроект, каза Янаки Стоилов от левицата, който е и член на Правната комисия. Същото по смисъл, макар и с други думи, казаха депутати от Синята коалиция и от ДПС.

Така в крайна сметка всички вкупом, както и поотделно, по групи, я свършиха както кучето на нивата. Темата остана на заден план след многодневните и многослойни скандали и пререкания около Закона за конфискация на имуществото, придобито по престъпен начин; след пренията около съдбата на АЕЦ „Белене“; след увъртанията, усукванията и еквилибристиките около парите, които получават (или не получават) независимите депутати, за да подкрепят мнозинството по-предано от герберите дори.



В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки