За спомен от трогателната среща Борисов подари на руския патриарх копие от обкова на Евангелие от ХVІ в., изработено от български майстори. От своя страна главата на РПЦ дари премиера ни с ювелирно великденско яйце Снимка РПЦ
04 Май 2012, Петък
Това стана ясно на сладка раздумка за християнските ценности между нашия премиер и руския патриарх в края на миналата седмица
Автор: Диана Славчева
След дълги години на мистерии, конспирации и съзаклятия, вече знаем кой спаси Българската православна църква от разкол. Това стана ясно в събота от разговора на вездесъщия ни премиер с руския патриарх Кирил.
По време на сладката им раздумка в Министерския съвет по време на посещението на Негово Светейшество у нас, Бойко Борисов се е отдал на спомени и разказал на патриарха за тежкия период на разкола, преживян от Българската църква и скромно е изтъкнал „личното си участие за неговото преодоляване“ - съобщиха от пресцентъра на външния отдел на Руската православна църква (РПЦ).
Според техния бюлетин, нашият правителствен глава се е похвалил също, че тази година за първи път – естествено по негова инициатива – Разпети петък е бил обявен за почивен ден.
На свой ред пък духовният водач на цяла Русия споделил с Борисов съкровените си истории за отколешната си дружба с българския патриарх Максим, която продължава вече няколко десетилетия. „Ще се радвам да го заваря в добро здраве, независимо от почтената му възраст. Ние винаги добре сме общували с него и с членовете на Синода, затова и посещението на Българската църква и България винаги за мен е било радостно.
Идвал съм тук много пъти като при мои много близки братя.
А в качеството си на предводител на Руската православна църква пристигам за първи път“ – подчертава патриарх Кирил (Малко по-късно той наистина се вижда с българския си колега патриарх Максим, с когото заедно отслужват в храм-паметника „Св. Александър Невски” в София Съборна Света литургия).
Покрай размяната на светски беседи между госта и домакина на височайшата среща, все пак предводителят на РПЦ сварва да изрази своята загриженост, че християнството започва да се възприема от Европа като архаично. Изтъквайки, че „Православието е не само обичаи и традиции, но и светоглед“, той с огорчение констатира, че „някои хора успяват да схванат неговата актуалност, а други не могат“.
А това от своя страна води до налагането на нови „ценности“, които не са свързани с християнската традиция и провъзгласяват пълна автономност на човешката личност и нейната способност сама да определя кое е добро и кое лошо. „Това погрешно се нарича свобода“ – изтъква руският патриарх и посочва, че ако няма общо разбиране за доброто и лошото, човешкото общество се „атомизира и става лесно управляемо от информационните и финансови потоци“. А като следствие от това идва и нарастването на престъпността, нравствената криза, разпада на семейството, алкохолизма, наркоманията, жестокостта и пр.
„Родители убиват децата си или деца убиват родителите си, или пък човек от улицата влиза и разстрелва децата в училище. И всички се питат: как е възможно това?! Всичко е възможно, ако всеки човек има свое собствено разбиране за това кое е добро и лошо. Задачата на Църквата и държавата се състои в това да поддържа обща система от ценности“ – мъдро наставлява премиера ни главата на Руското православие. В допълнение той му вменява мисълта, че фундаменталните въпроси, свързани с човешката личност, „трябва да бъдат в центъра на вниманието на всеки политически деятел“!
И ето ти още един повод Бойко Борисов да изтъкне своите заслуги и самобитна проницателност. Защото на тези патриаршески повели, нашият премиер-министър не пропуска да отговори, че властите в нашата страна „днес внимателно изучават опита на преподаване в руските училища на предмета „Основи на религиозната култура и светската етика“, за да се опитат да го пренесат в България“!
То няма нищо лошо в това да черпим с пълни шепи от практиката на братушките и, разбира се, от тази на всички останали народи. Но все пак е добре преди това да знаем за какво говорим изобщо. Защото в рамките на преминаването на курса по „Основи на религиозната култура и светската етика“ в руската страна на учащите се предлага „по свой избор да се запознаят с традиционните религии в Русия – православие, ислям, юдаизъм и будизъм“. От което автоматично следва, че въвеждането на този чужд опит у нас ще официализира едва ли не изучаването на мюсюлманската вяра и в нашите училища.
Посещението на руския патриарх у нас ще бъде запомнено и с анатемата, с която Кирил осъди рекламните слогани на „Пепси кола“ и „Л`Ореал“ по време на молебена в Пловдивския катедрален храм „Св. Марина“. „Те ни предлагат: „Вземи от живота всичко“. Казват ни: „Ти си достоен за това“, т. е. потребявай колкото може повече. Това не значи, че трябва да се живее в пустиня, да бъдеш аскетичен и нищо да не купуваш.
Но в центъра на нашия живот трябва да бъде Христос и тогава всичко се променя и животът на човек става пълноценен“ – обърна се към вярващите височайшият отец. Той даде за пример мъченицата Марина, в чест на която е кръстена и църквата в Града под тепетата и която е била аристократка, но е избрала страданията.