При закононарушения от страна на работодателя, работникът може да търси правата си в Главна инспекция по труда
Работех в „МАК“ АД до 1 април 2012 г., когато бях съкратена. Как би могло уволнението ми да бъде отменено и да бъда върната на предишната си работа. Освен това притежавам и акции от предприятието и се интересувам как мога да си потърся правата за тях? Във фиша за заплатата ми за месец март е вписано и обезщетение по чл. 220 от КТ. Това нарочно ли е направено, за да платя по-големи данъци, или така е правилно ? Във фишовете за заплата за месеците февруари и март ми удържат запор в размер на 80 лева без да има защо? Към кого да се обърна, за да ми бъдат възстановени тези суми?
Марияна Партенева, Габрово
Кодексът на труда (КТ) в чл. 344-346 съдържа уредбата на правото на работника да оспорва законността на уволнението си пред работодателя или пред съда и да иска:
1. признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна;
2. възстановяване на предишната работа;
3. обезщетение за времето, през което е останал без работа поради уволнението;
4. поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка или в други документи.
Работодателят може и по свой почин да отмени заповедта за уволнение до предявяването на иск от работника или служителя пред съда.
Трудовите спорове се разглеждат от районния съд в тримесечен срок от постъпването на исковата молба и от окръжния съд - в едномесечен срок от постъпването на жалбата срещу решението на първоинстанционния съд.
Исковете по трудови спорове за прекратяване на трудовото правоотношение се предявяват в 2-месечен срок от деня на прекратяването.
В писмото си не сте посочили основанието за прекратяване на трудовото ви правоотношение, както и копие от заповедта, с която това е сторено, ето защо няма как да ви предоставим по-подробен отговор.
Що се отнася до притежаваните от вас акции от „МАК“ АД, липсата на достатъчно обяснения и приложено копие ни затруднява при отговора на поставения въпрос.
Относно обезщетението по чл. 220 от КТ считам, че то правилно е начислено и изплатено. В случая става въпрос за заплащане от работодателя на обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника за неспазване срока на предизвестието за прекратяване на трудовото правоотношение. Работодателят е длъжен да го начисли и изплати не за да ви натовари с повече данъци, а за да изпълни законовото си задължение. В противен случай може да претендирате от него за посоченото обезщетение заедно с лихвите до изплащането му. Ето защо в случая това начисляване е законосъобразно и правомерно.
За запорите, удържани ви от заплатата за месеците февруари и март, след като считате, че не ги дължите, следва да поискате от бившия ви работодател обяснение защо са ви удържани тези суми и от кого е наложен запорът. Можете да потърсите правата си и по съдебен ред, но само след като във възможно най-голяма степен си изясните причината за налагането на въпросните удръжки.
Сочите и евентуалното извършване на други закононарушения от страна на работодателя, за които обаче трябва да се обърнете към контролния орган, упражняващ цялостния контрол за спазване на трудовото законодателство, а именно Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" към министъра на труда и социалната политика.
Ако нямате доверие на поделението й във вашия град, може да се обърнете към централното управление в София или директно към министъра на труда и социалната политика, на когото тя е подчинена.
При всички положения следва да се обърнете към адвокат като му предоставите копия на всички документи, с които разполагате по случая.
Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!