Пенсия за инвалидност


21 Юни 2012, Четвъртък


Правото й се поражда от датата на инвалидизирането


Дълго се колебах, дали да ви пиша това писмо, но накрая се престраших. От  доста време съм абонат на вашия вестник и го чета от първа до последна страница на един дъх. Не знам дали ще можете да ми помогнете, но все пак реших да ви излея мъката си.

От ТЕЛК – гр. Пловдив ми бяха „отписали“ групата инвалидност, която имах, и аз обжалвах това тяхно решение в НЕЛК – гр. София. От София ми възстановиха групата. Но РУ „Социално подпомагане“, отдел „Пенсии“, отказаха да ми изплатят сумата, която трябваше да получа за времето, което чаках дълго (2 години).

Затова ви моля, ако можете да ми помогнете, дори за моя сметка, със съвет как да постъпя, за да ми бъде възстановена тази сума? И изобщо, имам ли някакъв шанс?

Вечеслав Христозов, Първомай       


На първо място ви уведомяваме, че консултациите, предоставяни от вестника, са безплатни, така че настоящият отговор не е за ваша сметка.
Във вашето изложение не сте уточнили дали става въпрос за пенсия за инвалидност поради общо заболяване, пенсия за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест или социална пенсия за инвалидност. За съжаление също така не сте посочили на какво основание са отказали да ви изплатят пенсията. Въпреки това ще се опитаме да отговорим на въпроса ви.

Право на пенсия за инвалидност имат лицата, които са загубили напълно или частично работоспособността си завинаги или за продължително време. Пенсия за инвалидност се определя на лица с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане. Правото на пенсия за инвалидност се поражда от датата на инвалидизирането.

Разпореждането за възобновяване или възстановяване на пенсиите за инвалидност се издава въз основа на решение на медицинска комисия към териториалното поделение на Националния осигурителен институт.
Медицинската комисия се състои от председател и двама членове, които се определят от ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт.

Решението на медицинската комисия се издава в 14-дневен срок от получаване от регионалните картотеки на медицинските експертизи на експертните решения с определена 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност след разглеждане на медицинската документация, удостоверяваща настоящото здравно състояние на лицето, решенията на ТЕЛК и НЕЛК за определяне размера на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, датата на инвалидизиране и срок на инвалидността.

В случай че медицинската комисия реши, че експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК са неправилно издадени, председателят й подава жалба срещу решенията на органите на медицинската експертиза в 14-дневен срок от деня на получаването им в съответното териториално поделение на НОИ.

Жалбата срещу решенията на НЕЛК се подава пред Административния съд - София, по реда на Административно-процесуалния кодекс. Ако решението на НЕЛК е обжалвано от председателя на медицинската комисия, до влизането в сила на решението на съда по обжалваното решение на органите на медицинската експертиза, се отпуска, възобновява и възстановява пенсия за инвалидност в размер на социалната пенсия за старост.

След влизането в сила на решението пенсията се определя в действителен размер от датата, от която е възобновена или възстановена, ако на лицето е определен процент трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто. Към пенсията не се изплащат добавки по Кодекса за социално осигуряване /КСО/  и други нормативни актове. Пенсията не може да се получава заедно с друга пенсия.

Кодексът за социално осигуряване /КСО/ посочва административен ред за разглеждане на споровете, свързани с пенсиите. Разпореждането на длъжностното лице, комуто е възложено ръководството на пенсионното осигуряване в Териториалното поделение /ТП/ на Националния осигурителен институт /НОИ/ за отказ/неправилно определяне/изменение на пенсиите, добавките и компенсациите към тях, може да се обжалва от заинтересованите с писмена жалба пред директора на ТП на НОИ в 3-месечен срок от получаването им.

С изтичането на 3-те месеца се погасява правото да се иска разглеждане на спора от директора на ТП на НОИ. Орган за разглеждането на спора е директорът на Териториалното поделение /ТП/ на Националния осигурителен институт /НОИ/. Той действа въз основа на сезиране с писмена жалба от заинтересованото лице.

Директорът на ТП на НОИ се произнася по жалбите с мотивирано решение в едномесечен срок от получаването му. С решението той може да отмени обжалваното разпореждане, както и да реши жалбите по същество.
Решението се съобщава на заинтересованите в 7-дневен срок от постановяването му.

Решението на директора на ТП на НОИ по спора може да се обжалва пред административния съд по местоживеенето на осигурителния орган, чийто акт се обжалва в 14-дневен срок от получаването му. Жалбата се подава чрез директора на ТП на НОИ, който в 7-дневен срок е длъжен да я изпрати заедно с преписката в съда.

При всички положения ви препоръчваме консултация с адвокат.



В категории: Горещи новини , Кантора Десант

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
zelma
19.01.2014 17:46:13
0
0
az sam podala dokumenti za pensiq po invalidnost vece vtori mesec nqma nikakvo reshenie
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки