А от общината – гробна тишина


А от общината – гробна тишина
Съветниците от групата на НФСБ не получиха нито един конкретен отговор на въпросите си
15 Юли 2012, Неделя


Общинската власт в Бургас се опитва на всяка цена да избегне щекотливата тема за скандалната концесия за подземен паркинг


Автор: Десант

до храм „Св. св. Кирил и Методий“ в самия център на града. Заради опитите да се вкара в заблуждение обществеността и най-вече заради подаваната изкривена информация от страна на местната власт, на последното заседание на Общинския съвет от групата на „Национален фронт за спасение на България“ бяха отправени конкретни питания към кмета Димитър Николов. Вместо отговори обаче, патриотите получиха напоително описание на красивия храм (копнато от интернет), както и история на църковната сграда (източник – също глобалната мрежа). По същество – нито ред. 

„Десант“ многократно писа и алармира, че заради строежа на подземния паркинг стените на храма буквално са разцепени, че има опасност морският град да загуби един от своите символи заради прибързани и недомислени действия от страна на строителите. От НФСБ предложиха даже изпълнението на проекта да бъде прекратено, но мнозинството на ГЕРБ в Общинския съвет позволи концесионерът "Глобал технолоджи къмпани" да продължи разрушителната си дейност.

Сред главните причини да се стигне дотук е изкопаването на допълнително четвърто ниво на паркинга, въпреки че първоначалният проект е за 3 нива. На сесията на местния парламент миналия месец стана ясно, че помещенията на допълнителния етаж, макар и описани като „сервизни“, могат да се превърнат в магазини или заведения.

Затова и съветниците от НФСБ питат защо е допуснато това и дали не съществува таен анекс, който да позволява увеличаването на етажите. Обяснение от администрацията на общината, разбира се, няма.
Градоначалникът и главният архитект Веселина Илиева се измъкнаха йезуитски и от изключително важния въпрос, на кого е учредено право на строеж по договора за концесията, сключен на 18 април 2007 г. и кой точно е учредителят на това право. В общо девет страници пространна  фактология (изписани като отговор), по темата няма никаква конкретика. 

Храм „Св. св. Кирил и Методий“ е паметник на културата, затова още при появата на пукнатините, общинарите бяха длъжни да предприемат няколко законови стъпки, но те ги пропуснаха с единствената цел да не попречат на инвеститора, добил печална слава.

В такива случаи по закон общинската власт е задължена да уведоми с официален документ Районната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) и Националният институт за недвижимо културно наследство.
И още. Пропадането на „Св. св. Кирил и Методий“ представлява, според нормативните документи, авария при строежа на подземния паркинг. Концесионерът Петко Захариев е бил длъжен да уведоми общината за това още при първите проблеми. След което да запознае със ситуацията и редица институции като Гражданска защита, Инспекцията по труда и дори Службата за пожарна безопасност.

Питането на НФСБ дали са изпълнени тези условия, също остава без конкретен отговор. Нещо повече - от отговора на кмета става ясно, че местните власти разбират за разцепването на храма от свещениците, служещи в него, а не от фирмата – концесионер.
Всъщност, отказът да се даде конкретен отговор на неудобните въпроси на опозицията е изпитан герберски метод за мълчаливо заобикаляне на проблемите. Това обаче няма да помогне на храма със стогодишна история, който ще продължи да се руши, заради човешката алчност и управленските грешки.



Димитър Николов и ГЕРБ обрекоха храма „Св. св. Кирил и Методий“ на разруха

В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки