Удължиха агонията на бургаския храм


Удължиха агонията на бургаския храм
27 Юли 2012, Петък


За пореден път общинската власт  в Бургас се опита да избегне неприятната за нея тема за строежа на подземен паркинг


Автор: Георги Ваташки

до храм „Св. св. Кирил и Методий“ в самия център на града.
Читателите на „Десант“ вече знаят, че заради изкопните работи стените на църквата са буквално разцепени и има реална опасност морският град да загуби своята светиня заради прибързани и недомислени действия от страна на строителите.

За да не се случи това, от групата на „Национален фронт за спасение на България“ в Общинския съвет предложиха още през юни изпълнението на проекта да бъде прекратено, но мнозинството на ГЕРБ в Общинския съвет позволи концесионерът "Глобал технолоджи къмпани" да продължи разрушителната си дейност.

На последното заседанието на ОбС от 24 юли искането на партията на СКАТ бе внесено отново, тъй като мотивите за това продължават да важат с пълна сила. Строителството на паркинга и надземното пространство трябваше да се извърши за 370 дни от сключване на договора за концесия, които отдавна са просрочени. Първата копка бе направена на 9 февруари 2011 г. Налице са всички правни основания проектът да бъде прекратен, а фирмата - принудена да възстанови площада в първоначалното му състояние. И разбира се, зариването на огромния изкоп да бъде за сметка на концесионера, а не на бургаските граждани.

„Вие сте на власт, вие носите отговорността. Ако се окаже, че предвидените три етажа всъщност са четири и там се изгради мол , ние от опозицията няма да бъдем милостиви“, предупреди острието на НФСБ Ангел Божидаров.
Изказването му бе предизвикано от признанието на администрацията за наличието на четвърто ниво на паркинга, въпреки че в договора са изрично записани само три. Този скандален факт бе засегнат още в първото питане на патриотите през юни, но аргументиран отговор от администрацията на кмета Димитър Николов тогава не последва.

Опит за някакво обяснение на последната сесия пробва шефката на строителния контрол към общината Красимира Черкезова, но и тя се въздържа от каквато и да е конкретика. Стана ясно обаче, че общинската администрация използва доста странно тълкуване на законите в опит да отговори на патриотите от НФСБ дали са предприели нужните стъпки, предвидени в нормативните документи за причинени щети при евентуални аварии (какъвто е случаят с пропадането на „Св.св. Кирил и Методий“).

Концесионерът Петко Захариев е бил длъжен да уведоми общината за това още при първите проблеми. След което - да запознае със ситуацията и редица институции като Гражданска защита, Инспекцията по труда и дори Службата за пожарна безопасност. От общината твърдят, че понеже храмът е паметник на културата, за него важал Законът за културното наследство (каквото и да значи това).

„Искате да мълчим  за неудобни теми като тази, защото тя засяга не само кмета Николов, заместника му Костадин Марков, a и ГЕРБ като политическа сила“, обърна се към към управляващите съветникът от НФСБ Георги Дражев. За да потвърдят думите му, герберите набързо прекратиха дебатите и оставиха нещата така, както са в момента. Не ги трогнаха и новите обстоятелства около скандалния строеж.

Освен непоправимите поражения върху сградата на храма, преди седмица и от бургаската Филхармония алармираха, че и тяхната фасада е пропукана.  
Въпрос на време е същата съдба да застигне и гимназията „Св. св Кирил и Методий“, която също се намира в непосредствена близост до изкопа на съсипания уникален площад в самия център на морския град.



В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки