Периодът за отглеждане на дете по време на прехвърлено майчинство се зачита за трудов стаж
09 Август 2012, Четвъртък
Платеният отпуск за отглеждане на дете се признава за трудов стаж на този, който се ползва от правата на майчинството
Г-н Митев,
Работя като шивачка в една фирма. На 57 г. съм и имам трудов стаж до момента 35 г. и 4 месеца. По новия закон трябва да се пенсионирам през 2016г ., месец октомври, при трудов стаж 35 г. и 8 месеца. Дъщеря ми е бременна и през август живот и здраве ще роди.
Ще мога ли да ползвам нейното майчинство и ще ми се признае ли за трудов стаж? Ще ми се отрази ли върху пенсионирането, тъй като ще имам необходимия трудов стаж?
Ганка Кирова, гр. Ямбол
С чл. 164 от Кодекса на труда е уредено правото след използване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката да ползва допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
Този отпуск със съгласието на майката се разрешава на бащата или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение. Това е т. нар. прехвърляне на майчинство.
През време на отпуск по предходните алинеи на майката или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползва отпускът, се признава за трудов стаж.
В случаите, когато лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване, на майката, ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.
Лицето, на което се прехвърля отпуска, както и майката трябва да са осигурени лица - да имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за Общо заболяване и майчинство към момента на прехвърлянето, както и през цялото време, докато трае майчинството - т. е. да им се внасят ежемесечно осигуровки и да се подава декларация образец 1 в НОИ. (чл. 52а от Кодекса за социално осигуряване - КСО). Освен това този, който ще ползва майчинството, трябва да е работещ по трудов договор или да е самоосигуряващ се.
Отпускът за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 164, ал. 3 от КТ се ползва въз основа на писмено заявление /в свободен текст/, от лицето което ще ползва отпуска, отправено до неговия осигурител. Работодателят в този случай е длъжен да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателя е длъжен да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.
Освен заявлението се прилагат декларация – приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 и справка – приложение № 3 към чл. 46, ал. 3 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Декларацията се попълва от майката, даваща съгласие за прехвърляне на отпуска за отглеждане на дете, и от лицето, което поема отглеждането на детето и ще ползва отпуска.
Декларацията се попълва в два еднообразни екземпляра и се представя и съхранява от осигурителите на майката и на лицето, поело отглеждането на детето. Справката се попълва от работодателя, при който работи майката, в два еднообразни екземпляра и също се представя и съхранява от осигурителите на майката и на лицето, поело отглеждането на детето.
След което се подава попълнено от него заявление - декларация - приложение № 3 по НАРЕДБА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ, чрез работодателя до НОИ. В нея са изброени всички необходими документи, които трябва да я придружават.
Тази декларация обаче може да бъде подадена в НОИ чрез работодателя едва след като последният е подал Декларация 1 в НАП, че е внесъл осигуровките за месеца, в който е датата, от която се прехвърля майчинството. Ако това не е сторено, лицето няма да получи обезщетение.
Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката се ползва от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 53, ал. 2 от КСО). За 2012 година той е 240 лв. Майчинството може да се прехвърли след изтичане на отпуска за бременност и раждане - до 410 дни. На практика лицето ще може да ползва отпуск за отглеждане на детето от 411-ия ден до навършване на 2 години на детето.
Майката има право по всяко време да оттегли с писмено заявление до работодателя, при който работи, даденото от нея съгласие по чл. 164, ал. 3 от КТ и да продължи да ползва лично отпуска за отглеждане на дете. В този случай тя подава писмено заявление до работодателя си, към което се прилага и декларацията – приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от Наредба за работното време, почивките и отпуските. Екземпляр от декларацията се представя и в предприятието на лицето, поело отглеждането на детето.
Лицата по чл. 164, ал. 3 също могат да прекратят ползването на отпуска с писмено заявление до работодателя, при който работят.
Паричното обезщетение не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детски заведения, включително и детски ясли, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството - чл. 53, ал. 4 от КСО.
От изложеното става ясно, че вие може да ползвате майчинството на дъщеря си като времето ще ви се признае за трудов стаж.
Ползването на майчинството няма да се отрази върху пенсионирането ви, но последното ще се отрази върху прехвърленото майчинство. В този случай, когато лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване, на майката, ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.
При всички случаи ви препоръчваме консултация с адвокат по интересуващите ви въпроси.
Предстои ми пенсиониране в края на годината. Мога ли преди това , да поема майчинството на дъщеря ми за втората година. Това ще се отрази ли на размера на пенсията , след като приключи майчинството и се пенсионирам ?