След като изгони медиите и потъпка свободата на словото, мнозинството от партията на Бойко Борисов
Автор: Георги Ваташки
в Бургаския общински съвет с един замах отказа да връчи на няколко бележити обществени личности званието „Почетен гражданин на Бургас”, само защото бяха предложени от „Национален фронт за спасение на България”.
Номинирани за отличието бяха краеведите Стоян Райчевски и Вида Буковинова, писателят Атанас Джавков, по-известен с литературния си псевдоним Борис Априлов и прякора Ахото, както и английският писател Чарлз Дикенс.
Авторът на романите „Дейвид Копърфийлд” и „Оливър Туист”, превърнали се в световна класика, е живял две години в Бургас. По данни от изследвания на Стоян Райчевски, Дикенс е пребивавал тук между 1853 и 1855 година като военен кореспондент и е описал морския град в пътеписите си.
Не бе уважено и искането на патриотите да бъде удостоен с почетното звание посмъртно и един от най-успешните бургаски кметове – Атанас Сиреков. Като мотив за отказа на герберите послужи писмо от неговите наследници, с което се заявява тяхното нежелание бележитият им родственик да бъде почетен. От НФСБ заподозряха, че то е сътворено като партийна поръчка, тъй като внукът на Сиреков в момента е на служба в Община Бургас и е пряко зависим от кмета Димитър Николов и управляващите.
Единствен от всички предложени от патриотите личности с високата чест бе удостоен Александър Георгиев – Коджакафалията, известен като Бащата на Бургас. Благодетелят е дарил огромна част от имотите си на местната управа и днес върху тях се издигат едни от най-централните части на града.
В крайна сметка се стигна до там, че бе решено предложенията на партията на СКАТ да бъдат разгледани в някое по-нататъшно заседание, след като избраната на тази сесия нарочна комисия изработи проект за нова Наредба за символиката и отличията, раздавани от Община Бургас и регламентира ясни критерии за тяхното връчване.
Изненадващо мнозинството от ГЕРБ прие номинацията на съветника от НФСБ Валентин Фъртунов да стане член на тази комисия и дори той бе избран за неин заместник-председател.
Ако не Дикенс, то поне Карл Май Милена Бойчева
Скандалното заседание на ОбС в Бургас възмути и колегите от столичните издания. Тук препечатваме без съкращения коментара на журналистката Милена Бойчева, който бе публикуван в броя на в. „Труд“ от 31 октомври т. г.
„Националният фронт за спасение на България“ предложил на общинския съвет английският романист Чарлс Дикенс да бъде удостоен за почетен гражданин на Бургас. Даже планирали да му поставят паметна плоча. Идеята била отхвърлена от застъпниците на ГЕРБ поради преизпълнена годишна норма – над 40 „почетени“. За Дикенс бройка не останала.
Дали щеше да е така, ако бяха подложили на гласуване кандидатурата на Карл Май, написал любимия на премиера Борисов роман „Винету“? Или немският класик е запазен периметър на Банкя. А и една скулптурна композиция с героите Винету и Ташунко Сапа как романтично и респектиращо ще стои пред градската баня! Лошото е, че ще се намери някой злонамерен многознайко да припомни, че авторът бая годинки лежал в затвора за кражби.
Което автоматично ще рикошира върху авторитета на премиера.
Както номинацията на Дикенс повдига въпроса как ли би преглътнал покойният компанията на Николае и Елена Чаушеску, Леонид Брежнев, Антон Югов и пр. социалистически диктатори, почетни граждани на Бургас?
Такава една почест няма ли да накърни реномето му сред обитателите на небесните селения? И зорлем да си изпросим някоя нота от британското външно министерство.
Я без Дикенс!