Да се подготвим за зимата


Да се подготвим за зимата
08 Ноември 2012, Четвъртък


Често в последните години зимата ни връхлита неочаквано, както неотдавна се случи в много централноевропейски страни,


Автор: Дина Харизанова

изненадани от обилен снеговалеж още в края на октомври. Затова грижовните стопани трябва да пристъпят към зазимяването на градинските си участъци своевременно и да използват все още хубавото време за провеждането на това важно мероприятие.
На първо време е добре да се спре водоподаването в градинските чешми и да се вземат мерки крановете и тръбите им да не замръзнат, когато настъпят големите студове.

Приберете в сервизните си помещения или в специално изградени постройки за съхраняването на инвентар, ако разполагате с такива, маркучите, ведрата, бидоните, лейките и всякакви други съдове, които използвате за събиране на вода или за поливане. Най-добре е те да се съхраняват там обърнати с дъното нагоре. Заедно с тях почистете добре от калта и замърсяванията по лопатите, мотиките, греблата и всичко останало, което няма да ви е необходимо до настъпването на следващата пролет.

Дезинфекция на почвата и инвентара
След като вече сте прибрали всичкия урожай от градината си, трябва да пристъпите към дезинфекция на конструкциите, които се намират в нея – било то парници, подпорни перголи и пр. Тези от тях, които са направени от дърво, трябва да се обработят с 5 % разтвор на син камък. Металните съоръжения се обработват с еднопроцентов разтвор на калиев перманганат, а стъклените повърхности се измиват с вода, в която е разтворена сода.

Найлоните, с които са били  покрити оранжериите, пък се опушват със сяра, след което се нагъват и се прибират в избените помещения, като скъсаните полиетиленови парчета се изхвърлят. Много е важно оранжерийното покритие да не се оставя върху конструкцията, защото бързо ще се превърне в парцал под въздействието на ветровете и мразовете, като разкъсаните парчета от него ще замърсят почвата.

После е време да се заемете с почвата в парниците, която трябва да се полее с разтвор на калиев перманганат (в малинов цвят) в съотношение 1 кофа на всеки квадратен метър.
Отделно градината трябва да се почисти от всички остатъци с растителен произход – опадали плодове, плевели, стъбла, след което да се прекопае и почвата да се внесат минерални торове. Може да използвате и дървесната пепел като тор, но тя никога не трябва да се комбинира с пресен оборски тор, за да се избегне настъпването на химическа реакция между различните вещества.

Съхранение на картофи и моркови
Настъпващият период е подходящ и да се вземат мерки за запазването на готовата селскостопанска продукция. Трябва да се знае, че в процеса си на съхранение картофите „дишат“ и отделят вода. Интензивността на тяхното „дишане“ следва да се намали, затова е добре да се държат в прохладно място, покрити отгоре с цвекло, което не вехне и поглъща излишната влага.
Ако искате да запазите по-дълго морковите пък, пригответе си чеснова паста, като смелите с машинка за месо една чаша чесън. След това разредете получената маса с два литра вода.

После подгответе и разтвор на глина, като гледате консистенцията да е като на сметана, за да не се стича по кореноплодите. Следващата стъпка е един по един да потопите морковите първо в чесновата смес, а после – без да ги чакате да изсъхнат, да ги омажете и с глинения разтвор. Оставете  така обработените кореноплоди да се просушат, разстлани на един пласт. После ги приберете в дървени щайги или картонени кутии, дъното на които предварително е застлано със сухи люспи от лук или чесън. С тях се покрива и всеки отделен слой моркови. Кутиите или щайгите трябва да се съхраняват покрити – на балкона, в килера или в мазето.



В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки