Все повече хора с най-различни професии се посвещават на пчеларството в свободното си време. Към „сладкото“ медено хоби се ориентират не само любители на природата, но и такива, които държат на екологично чистата продукция. Разбира се, с подобно хоби не трябва да се захващат тези, които са алергични към пчелната отрова и трябва да се пазят от ужилването на тези насекоми.
Пчеларството изисква и много търпение, както и достатъчно знания, и нерядко се стига дотам грижите по пчелите да дойдат в повече на любителите и те зарязват кошерите, преглъщайки загубите си в пари, труд и време. За да не се стига дотам, трябва предварително да си дадем сметка дали изобщо да се захващаме с такъв сериозен ангажимент. А за тази цел не е зле да се изяснят някои съществени въпроса, които всеки пчелар си задава в аванс.
Например – колко време трябва да се отделя за грижата по пчелите? Това, разбира се, много зависи от нагласата на самия човек и от това колко бързо ще си създаде той стереотипи за изпълнението на нужните задължения около обслужването на кошерите. Проведените изследвания са установили, че за обгрижването на едно пчелно семейство са нужни 834 минути на година. Следователно покрай грижите за 10 семейства, да речем, в течение на една седмица през пролетно-летния сезон ще изгубим общо 5-6 часа.
С колко семейства да се започне е друг въпрос, който вълнува начинаещия пчелар. Това много зависи от конкретните условия и индивидуалните му способности. Най-добре е да се започне с 3 до 6 пчелни семейства. Така процесът на усвояването на технологията по отглеждането им органически ще се свърже с по-нататъшното нарастване на техния брой. Колкото по-бързо пчеларят навлезе в света на пчелите, толкова по-бързо неговият пчелин ще достигне желаните размери.
Какъв да е изборът на място за пчелина? Естествено предпочитанията трябва да бъдат на страната на такива площи, които са най-близки до естествените за тези насекоми условия на обитаване. Целесъобразно е кошерите да се разположат в местност, която е близо до някакви възвишения. Желателно е целият радиус на полезния полет на пчелите (т. е. 2 километра във всяка посока) да е зает от естествени медоносни растения. Добре е също така релефът на местността да защитава пчелина от преобладаващите ветрове – примерно да е с наклон на юг, или пък наблизо да има лесопояс и т. н.
Не на последно място трябва да знаем и каква площ е необходима за разполагането на кошерите. Според утвърдените в практиката нормативи те трябва да отстоят на 3-4 метра един от друг, а разстоянието между отделните редове да е 4-6 метра. Естествено, когато пчелинът се организира в дворния участък, където пространството е ограничено, тогава „жилищата“ на пчелите се разполагат по-плътно – препоръчително под короните на дърветата, по осветения периметър на постройките, около оградата и пр. Ако площта, предвидена за изграждането на пчелин, е с размери 3 на 5 метра, то в него може да се настанят до 15 пчелни семейства.