Необходими продукти:
Прясна скумрия (и със замразена също става) или паламуд, кисели краставички, доматено пюре, малко сварен бял боб (или грах), по желание може и една-две печени и обелени червени чушки, сол, черен пипер, дафинов лист, бахар, олио и оцет
Прясната скумрия се почиства, измива и се нарязва на шайби с дебелина около 2-3 см. Осолява се със ситна сол и се нарежда плътно в тенджера под налягане, като между шайбите скумрия се слагат следните подправка: черен пипер, дафинов лист, бахар.
Залива се с олио и оцет, равни количества.
Оставя се да ври на тих огън около 20-25 минути и се оставя да поизстине.
Докато дойде ред за приготвянето на бурканите, пригответе останалите продукти – сварения бял боб, киселите краставички, доматеното пюре. По желание можете да добавите и сварен грах.
На дъното на бурканите се слагат първо парчетата риба, отгоре – кисели краставички, после пак риба, боб... и така до изчерпване на продуктите. Доливат се с маринатата, останала от варенето на скумрията, и се стерилизират 5 минути, колкото да захване капачката.
Сафридът се почиства от главата и вътрешностите и добре се измива със студена вода. Рибата се слага в подходящ съд и се посипва добре с морска сол. Оставя се да престои 24 часа на някое по-студено място, далеч от пряка слънчева светлина. Накисва се в оцет за още едно денонощие, след което се отцежда и се нарежда в буркани.
Между рибките се слагат по няколко зрънца черен пипер, бахар и дафинов лист.
Олиото се сипва в малка тенджерка и се загрява до кипване. Майсторите на домашни консерви риба прилагат следния метод, за да разберат, че олиото вече е готово – пускат в него хапка хляб и щом коматчето добие златистокафяв цвят, изключват котлона.
Изчаква се малко да поизстине и с него се залива рибата. Капачките се слагат, когато бурканите изстинат нацяло. Не се стерилизират.