Света Екатерина прогонва болестите


Света Екатерина прогонва болестите
24 Ноември 2012, Събота


Питка, замесена с мълчана вода на 24 ноември, пази къщата от шарка


На 24 ноември Българската православна църква почита света великомъченица Екатерина.
В българските традиции този ден е познат като Катерининден. Старите българи са вярвали, че света Екатерина ги закриля от болести като бяс, шарка, треска, че била защитник на майчинството и здравето на хората.

На празника жените не трябва да работят, за да предпазят децата си от шарка. Също така не бива да си служат с остри предмети като ножица, нож, куки и други, защото вярвали, че ако си убодат пръста, раната се възпалява.
Рано сутринта домакините замесвали тесто с мълчана вода от кладенец или извор. Тестото разделяли на две части, с едната омесвали кравайче, което след като го опичали го намазвали с мед и го слагали на горния праг на вратата или го хвърляли на покрива на къщата, като го наричали „дар за баба Шарка“.

С другата част омесвали питка, която още докато била топла, намазвали с мед и изнасяли навън, за да раздадат за здраве на децата. От същата питка давали и на кучетата, за да не ги хваща бяс.
Особено важен този ритуал бил за младите булки, които имали малки деца. Те трябвало да застанат на кръстопът и да дават на всеки минувач сам да си отчупи от питката, като го подканя с думите: „Ха вземи за света Катерина да ни е край дома и да ни пази от Шарко и Беско!”

Всеки трябвало да отчупи парченце, да се прекръсти и три пъти да изрече: „Сполай ти, стопанке, за сладкия залък. Както се лепят пръстите, тъй да се лепи здравето по децата ти!” Жената отвръщала: „Амин! — дай, Боже!“. 
Младите булки броели минувачите, които си отчупвали от питката, като се стремели последният почерпен да бъде нечетно число от бройката, за да се пресекат болестите и да не влизат в къщата. След като са извършили правилно всичко, жените вярвали, че света Екатерина ще ги пази и децата няма да се разболяват.

В Троянския край на Катерининден жените раздават по между си специални обредни питки, намазани отгоре с мед, с пожеланието: „Хапнете си за сладки и медени!” Всяка стопанка намазва с мед и ключалката на вратата, за да не се „подлютява Баба Шарка, която живее на тавана” .
В някои части на страната пък се празнува Мишинден или като „Мишин празник”, жените замазвали огнището с кал и раздавали със затворени очи варена царевица и боб, за да са затворени очите и устата на гризачите. През целия ден не похващат никаква работа, за да не ядат мишките дрехите и посевите.

На други места пък, ако имало много мишки в селото, правили „Мишкина сватба”. В нея ритуално две жени (с две еднакви имена), улавяли мъжка и женска мишка — накичвали ги като младоженци и ги слагали завързани една за друга в кошница. Момите и ергените от населеното място участвали в „сватбената процесия" ставайки „кумове”, „девери” и други персонажи от ритуалното „бракосъчетание”.

Под съпровод от сватбарска музика цялото село изпращало младоженците. Пускали ги в реката или гората „да се женят надалече", а след тях се смятало, че тръгват и другите мишки от околността. След магическия ритуал, хората сядали на големи трапези — така както повелява една сватба.
Народният култ към света Екатерина е особено силно развит в земите на Тракия. Сред българските преселници от Беломорието и на места в областта около Пирин светицата се почита, за да се предпазят хората от мишки.

В Източните Родопи и Сакар светицата се тачи, за да се избегнат треска и огън (висока температура). Жените не се докосват до вълна през целия ден, за да не боледуват децата и „да не се запали къщата“.



В категории: Традиции , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки