Какво представлява псориазисът и лечимо ли е това заболяване?
Как се лекува с природни средства?
Гергана Илиева,
Момчилград
Псориазисът се характеризира най-често с появата на зачервена кожа, покрита с дебели пластове от бели люспи, които при чоплене стават сребристобели. Локализират се най-често по кожата на коленете, лактите, главата и др. При това заболяване няма сърбеж, а уврежданията са сухи и не се подмокрят.
В някои случаи псориазисът може много да прилича на екзема. Трябва обаче да се знае, че лекуването на тези две заболявания е твърде различно.
Според лекарските теории има поне 20 причини за появата на псориазиса. Сред тях са стресът, наследствеността, инфекциите, травмите, начинът на хранене, лекарствата и климатът. В последно време се смята, че появата му се дължи на нарушения на имунитета или на генетично предразположение. За щастие, той не е заразен, но лечението му е твърде упорито и трябва да се осъществява комплексно.
На страдащите от него се препоръчва млечно-кисела диета, както и да намалят консумацията на телешко и свинско месо, колбаси, кафе, чай. Те трябва да включват в дневното си меню повече зеленчуци и плодове, най-вече ябълки, круши, вишни, череши, моркови, цвекло, орехи.
Рецепта 1 (Мария Асенова): Смилат се 200 г листа от алое. Смесват се с по 50 г ранилист и магарешки бодил, 2 кг мед и 2, 5 л домашно червено вино. Всичко това се вари 1 час на водна баня, прецежда се и се пие по 1 супена лъжица 2 пъти на ден 30 мин. преди ядене.
Рецепта 2: Започва се с прием на активен въглен на таблетки. Дозата е 1 таблетка на 1 кг тегло. Ако сте 55 кг, стрийте на прах 55 таблетки и ги залейте с вода. Пийте ги на 3 приема 2 часа преди ядене. Прави се 40 дни.
Рецепта 3: Смелете пресни корени от глухарче (радика) на каша. Прецедете сока. Сложете в хладилник напитката (тя съхранява целебните си свойства до 7 дни). Пие се по 1 чаена лъжица 3 пъти на ден преди хранене.
Рецепта 4 (Мария Даскалова, Дондуково): Смесват се по 1 г сяра и салицилова киселина, по 10 г ланолин и вазелин. Болните места се мажат с този мехлем.
Рецепта 5 (Донка Йорданова, Варна): Смесват се по 40 г листа от коприва, стръкове хвощ, стръкове камшик, стръкове бяло подъбиче и живовлек, 100 г корени от сарсапарила. 2 супени лъжици от билковата смес се слагат в 600 мл вода и се варят 10 мин. Пие се по 100 мл (или 1 винена чаша) преди хранене 4 пъти на ден.
Рецепта 6 (Мария Асенова): Приготвя се хумена вода, като гъстотата й зависи от поносимостта на организма. Започва с приемането на 1 чаена лъжица дневно. После се увеличава на 2-3 лъжици на ден, като с това се засилва и гъстотата на сместа.
Рецепта 7 (Димка Василева, София): Смилат се 10 кг лимони с машинка за месо. Подслаждат се с мед и около 8 дни се яде само това.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти