Домашните вина от трънки и шипки по нищо не отстъпват на гроздовите напитки
Автор: Дина Харизанова
Есента е време, в което покрай прибирането на реколтата, стопаните се посвещават и на приготвянето на вина и ракии. Гроздето вече е обрано, джибрите са изварени и получените напитки вече отлежават в буретата по избите. Но освен от традиционното грозде, в домашни условия можем да си произведем превъзходни питиета и от най-различни други плодове. Не само от тези, които ни дава овощната градина, но и събрани от диворастящите храсти наоколо.
Една такава суровина са трънките. По съдържание на витамин Р сините им плодчета не отстъпват на шипката, аронията и боровинката. Те съдържат още големи количества витамин С, ябълчена киселина, пектин, дъбилни и други вещества. Приготвянето на виното от трънки изисква доста време, но резултатът е опияняващ. За целта набраните напълно узрели плодове (особено след като ги попари сланата) се измиват, намачкват се добре и се заливат със захарен сироп в съотношение 2 кг вода и 1 кг захар за всеки 1 кг трънки.
Докато трае бурната ферментация (около 10 дни), сместа се разбърква по няколко пъти на ден, за да не прекипи и да не плесеняса. След тези десетина дни плодовете се пресоват, а отделилата се течност се прецежда през цедка, покрита с тензух, и се налива в дамаджана, която се запушва с тапа, през която е прекаран маркуч. Краят на маркуча се потапя в съд с вода, за да не влиза течността в контакт с въздуха. След 6-7 седмици, след като премине тихата ферментация, виното се източва с маркуч и се налива в друг съд, който плътно се затваря с тапа, която се облива в парафин.
Последното претакане се извършва след около още месец и половина, като внимателно се отделя образувалата се утайка. Виното е напълно готово и може да се налее в бутилки, които се напълват догоре и се затварят добре. Съхраняват се на хладно в течение на една година. Заради високото съдържание на танин трънковото вино е много по-трайно от другите плодови вина. От трънките може да се приготви и друга напитка, която не само че е много приятна на вкус, но е и лечебна. Тя се използва като стягащо и укрепващо средство при стомашни разстройства.
Приготвя се като плодовете се натъпкват в шишета, посипват се със захар и се оставят на топло място. Полученият след известно време сок се налива в чисти бутилки, които се затварят и се оставят да отлежат 4 месеца.
Чудесна винена напитка се получава и от шипките, които също се берат по това време на годината. За целта набраните плодове се насипват в дамаджана и се заливат със сироп, приготвен от 500 г захар, 6-7 литра вода и 1 ч. л. лимонтозу.
Тази доза се прилага за 400 г смлени шипки (може и сушени). За да се ускори ферментацията, сиропът трябва да се налее охладен до температура от 20°С и към него да се добави 5-10 г хлебна мая. Съдът се оставя на стайна температура. След няколко дни напитката е готова за употреба и може да се прецеди и налее в бутилки, които трябва да се съхраняват на хладно. Ако в шишетата се добави по 1 ч. л. захар, ферментирането ще продължи и питието ще се газира.