Блатен тъжник


13 Декември 2012, Четвъртък


Наричат го още брястолистно орехче и отвратниче.



Има пикочогонно, жлъчегонно, болкоуспокоително, дезинфекционно действие. Освен това понижава артериалното налягане и регулира храносмилането.
Установени са и противовъзпалителното и противогъбично действие на билката. Това се дължи главно на горчивия гликозид акорин и етерично масло. Употребява се при язва на стомаха и малокръвие, липса на апетит, газове, диария, жълтеница, нередовна менструация и др.

Външно се прилага за жабурене при зъбобол и кървене на венците; за бани при скрофули и рахит, за компреси при циреи и гнойни рани. Козметично билката се препоръчва сварена в оцет в съотношение 1:10, за втриване в косата с цел заздравяването й.
Използват се надземната част и коренищата на растението. Стръковете се берат преди цъфтежа – през юни-юли, а корените се вадят през есента, след узряването на плодовете.

Начин на употреба: Около 1-2 супени лъжици от билката се варят с вода в съотношение 2:100 в продължение на 10 мин. Пие се по 1 кафена чаша 3 пъти на ден след ядене. За външно приложение блатният тъжник се прилага под формата на компреси при ухапване от насекоми и за промивки при бяло течение.



В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки