Има пикочогонно, жлъчегонно, болкоуспокоително, дезинфекционно действие. Освен това понижава артериалното налягане и регулира храносмилането.
Установени са и противовъзпалителното и противогъбично действие на билката. Това се дължи главно на горчивия гликозид акорин и етерично масло. Употребява се при язва на стомаха и малокръвие, липса на апетит, газове, диария, жълтеница, нередовна менструация и др.
Външно се прилага за жабурене при зъбобол и кървене на венците; за бани при скрофули и рахит, за компреси при циреи и гнойни рани. Козметично билката се препоръчва сварена в оцет в съотношение 1:10, за втриване в косата с цел заздравяването й.
Използват се надземната част и коренищата на растението. Стръковете се берат преди цъфтежа – през юни-юли, а корените се вадят през есента, след узряването на плодовете.
Начин на употреба: Около 1-2 супени лъжици от билката се варят с вода в съотношение 2:100 в продължение на 10 мин. Пие се по 1 кафена чаша 3 пъти на ден след ядене. За външно приложение блатният тъжник се прилага под формата на компреси при ухапване от насекоми и за промивки при бяло течение.