Подходящи условия за полска работа – само в началото на месеца


13 Декември 2012, Четвъртък


Насажденията от пшеница и ечемик през последния месец на годината ще изпаднат в състояние на покой

Автор: Дукена Жолева Агрометеоролог при НИМХ-БАН

През декември агрометеорологичните условия ще се определят от прогнозираните близки до климатичните норми температури и валежи.
След наднормените ноемврийски температури, осигурили възможност за напредък в развитието и на късно засетите есенни посеви, през първото десетдневие на декември се очаква застудяване и съществена промяна в агрометеорологичните условия. Прогнозираното чувствително понижение на температурите ще доведе до затихване и прекратяване на вегетацията при пшеницата и ечемика.

Изключения ще има на места по Черноморието, по долината на р. Струма  и в крайните южни райони на страната, където средноденонощните температури ще се задържат около биологичния минимум, необходим за развитието на зимните житни култури. В тези райони при пшеницата и ечемика ще протичат слабо изразени вегетационни процеси, които няма да доведат до промяна във фенологичното състояние на посевите.
През второто и по-голямата част от третото десетдневие на декември прогнозираните температурни условия ще поддържат в състояние на покой пшеницата и ечемика.

В началото на зимата при зимните житни култури ще преобладават фазите; трети лист – при засетите през първото десетдневие на ноември есенници, и фаза братене – главно при октомврийските посеви. Малка част от пшеницата и ечемика, засети през второто десетдневие на ноември, ще прекратят есенната си вегетация във фаза поникване и начален етап на листообразуване. Тези посеви ще бъдат най-уязвими на прогнозираните през декември минимални температури до минус 10-140С. Отрицателни температури от този порядък са над критичните за встъпилите във фаза братене зимни житни култури.

През декември очакваните валежи ще увеличават почвените влагозапаси в  50- и 100-сантиметровия слой. В началото на третото десетдневие на ноември, с изключения на места в Северна България (агростанциите Капитановци, Кнежа, Новачене, Борима, Павликени, Разград, Генерал Тошево) и в част от Тракийската низина (Пловдив, Пазарджик), почвените влагозапаси при пшеницата в половинметровия слой бяха над 70% от ППВ (пределна полска влагоемност). Най-високо, над 85-90% от ППВ, бе нивото на влагозапасите при зимните житни култури, измерено в агростанциите Бъзовец, Сандански, Ямбол и Казанлък.

През декември подходящи условия за провеждане на някои сезонни полски работи, за приключване на есенните растително-защитни мероприятия при трайните насаждения ще има в края на първото и началото на второто десетдневие.



В категории: Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки