Подходящи условия за полска работа – само в началото на месеца
13 Декември 2012, Четвъртък
Насажденията от пшеница и ечемик през последния месец на годината ще изпаднат в състояние на покой
Автор: Дукена Жолева Агрометеоролог при НИМХ-БАН
През декември агрометеорологичните условия ще се определят от прогнозираните близки до климатичните норми температури и валежи.
След наднормените ноемврийски температури, осигурили възможност за напредък в развитието и на късно засетите есенни посеви, през първото десетдневие на декември се очаква застудяване и съществена промяна в агрометеорологичните условия. Прогнозираното чувствително понижение на температурите ще доведе до затихване и прекратяване на вегетацията при пшеницата и ечемика.
Изключения ще има на места по Черноморието, по долината на р. Струма и в крайните южни райони на страната, където средноденонощните температури ще се задържат около биологичния минимум, необходим за развитието на зимните житни култури. В тези райони при пшеницата и ечемика ще протичат слабо изразени вегетационни процеси, които няма да доведат до промяна във фенологичното състояние на посевите.
През второто и по-голямата част от третото десетдневие на декември прогнозираните температурни условия ще поддържат в състояние на покой пшеницата и ечемика.
В началото на зимата при зимните житни култури ще преобладават фазите; трети лист – при засетите през първото десетдневие на ноември есенници, и фаза братене – главно при октомврийските посеви. Малка част от пшеницата и ечемика, засети през второто десетдневие на ноември, ще прекратят есенната си вегетация във фаза поникване и начален етап на листообразуване. Тези посеви ще бъдат най-уязвими на прогнозираните през декември минимални температури до минус 10-140С. Отрицателни температури от този порядък са над критичните за встъпилите във фаза братене зимни житни култури.
През декември очакваните валежи ще увеличават почвените влагозапаси в 50- и 100-сантиметровия слой. В началото на третото десетдневие на ноември, с изключения на места в Северна България (агростанциите Капитановци, Кнежа, Новачене, Борима, Павликени, Разград, Генерал Тошево) и в част от Тракийската низина (Пловдив, Пазарджик), почвените влагозапаси при пшеницата в половинметровия слой бяха над 70% от ППВ (пределна полска влагоемност). Най-високо, над 85-90% от ППВ, бе нивото на влагозапасите при зимните житни култури, измерено в агростанциите Бъзовец, Сандански, Ямбол и Казанлък.
През декември подходящи условия за провеждане на някои сезонни полски работи, за приключване на есенните растително-защитни мероприятия при трайните насаждения ще има в края на първото и началото на второто десетдневие.