Да си осигурим богата почва и добър урожай без оране и копане
Автор: Дина Харизанова
Според специалистите, за да получаваме всяка година гарантирано добри урожаи е нужно да се осигурява спазването на четири основни условия за плодородие на почвата.
Едно от най-важните от тях е поддържането на оптимална и постоянна влажност. Звучи наистина елементарно, но едва ли си даваме сметка колко съществено е това. Защото, ако е твърде суха, почвата се уплътнява много и животът в нея почти замира, тъй като спира всякакво разлагане на органичните вещества в нея и фиксацията на азота. А при прекалена влага и излишък на вода започва вредно безкислородно разграждане на органичните остатъци в пръстта.
Като споменахме за кислорода, трябва да изтъкнем, че той също стои в основата на почвеното плодородие. По тази причина трябва да се осигурява възможност на почвата „да диша“. Без наличието на кислород няма как да се извърши преобразуването на азота в усвоявани форми; няма да се разтворят фосфорът, калият и другите елементи, които служат за подхранването на земята; а и няма да оживеят полезните микроби, червеи и насекоми, които обитават пръстта и също дават своя принос за обогатяването й.
Влажността и въздухът не са две отделни неща, както повечето градинари наивно вярват, като първо копаят, а после поливат. Постъпвайки чрез корените в растенията, водата и въздухът заедно изпълват проводящите каналчета в почвата, поддържайки оптимални условия за развитието им. За да се съхрани благоприятната пореста структура на почвата, е нужно тя да се обработва не по-дълбоко от 4-5 см, а след това отгоре да бъде постоянно покривана с мулчиращ слой.
Друго условие е поддържането на почвената прохлада. Като цяло драстичната разлика в температурата гарантира силен стрес за корените и почвените обитатели. За да кондензира влагата в почвените пластове, те трябва да са прохладни – затова и в горите така често се раждат ручеи. Но пък на азотфиксиращите бактерии е необходима топлина. Това противоречие става напълно неразрешимо, ако непрекъснато разкопаваме земеделския участък. Спасението пак е в постоянното мулчиране на лехите, което цяло лято осигурява прохлада в почвените слоеве.
Четвъртото, което е нужно за плодородието, е наличието на въглена киселина (Н2СО3), която се получава от взаимодействието на въглеродния двуокис с водата. Без нея няма как да се разтворят химическите елементи в почвата. Тя се отделя при дишането на насекомите и микробите, разлагащи органичните вещества в нея. И за нея мулчирането помага, тъй като като по-тежък газ въглеродният двуокис в този случай се спуска навътре в почвата, където се превръща в нужната за плодородието киселина.
Изводът, който се налага, е, както казва руският агроном Прокопий Золотарев: „Земята не трябва нито да се оре, нито да се култивира – трябва само да се сее и да се събира реколтата“. Факт е, че само мулчирайки я, древните земеделци от Месопотамия и Египет са изкарвали богат урожай. А и днес много развити страни по света също се пренасочват към земеделие без оране.
za da bade plodorodna zemjata imat znashenie blagoraspolosheniata na
prirodnite sili.za da ima plodovitost i rashdaemost e ot znashenie blagovolenieto
na duhove i svetii koito nosjat plodovitost.
pri mene mi se presheshe da imam plodoviti i rodoviti ljubimi sheni ot alshni ,koruptni i podkupni balgaromraszi ,balgari i nebalgari koito iskaha pari za vsjaka ot mene haresvana shena i kato ne im davah pari poneshe kato davam pari za sheni na sutenjori koito ne mogat da mi rodjat deza vse edno davam pari za prostitutki koito ne mogat da mi rodjat deza,togava gi prodavali na turzi ,zigani i na tesi koito gi plashtali.i na mene mi e shalno za tesi hubavi mladi balgarki koito mosheha da stanat majki na mnogo balgarski deza a sega moshe bi trjabva da prostituirat njakade po sveta .vaprosa e vinovni li sa sutenjorite ili shenite koito se ostavjat da gi zarobvat sutenjori