В центъра на коледно-новогодишните тържества неизменно се извисява елхата. От години се водят спорове за това дали е екологично тя да е отсечена от гората или да се заложи на изкуственото дръвче, което обаче е „без душа“ и съответно упойващ аромат на смола.
Съществува обаче и трети вариант, който все повече набира популярност и привърженици. И съчетава в себе си предимствата и на естествената елха, и на пластмасовата й алтернатива – дръвчето в саксия. То хем е вечно, хем разпръсква около себе си ухания на иглолистна гора.
Тъй като в естествени условия елхата или борчето живеят при ниски температури и често отрупани със сняг, да се държат на топло непрекъснато не е най-доброто решение. Но колкото да изкара празниците в дома, можем да й помогнем, като й създадем възможно най-подходящи условия. За целта трябва да изберем колкото си може по-прохладно място или поне да я разположим по-далече от отоплителните уреди в жилището.
Оптимално би било да я поставим пред прозореца, стига той да не е с южно изложение, за да не пострада младото дръвче от преките слънчеви лъчи. То ще се чувства прекрасно, ако го пръскате с вода от време навреме или пък поставите в близост до него открита съдина, напълнена с вода. За повече естетика пуснете в него елхова клонка или пък запалени плаващи свещи.
Пръстта на растението не бива да пресъхва, но и не трябва да е прекалено преовлажнена.
Когато празниците отминат, преместете елхата на остъклена тераса или пък на закътано място в двора, ако разполагате с такъв, като увиете саксията или контейнера с топла материя, за да не замръзнат корените й.
Засаждането на постоянно място на живите иглолистни дръвчета трябва да стане възможно най-рано – още през февруари-март, при първото затопляне на времето. Много е важно при тази манипулация корените да бъдат извадени заедно с почвата около тях и да не бъдат наранявани.
Разбира се, някои може да решат да продължат с отглеждането на елхата в саксията за постоянно в качеството й на стайно растение, като си я украсяват всяка година по празниците. Въпреки че това е нелека задача, стига да й се осигури прохладна зимна обстановка през студените сезони, може да се пробва това да се осъществи. Но задължително, когато контейнерът й отеснее, трябва да се смени с по-голям размер. Почвата трябва да е с кисела реакция, на основата на торфа. Съществено условие в този случай е при пренасянето на елхата от студено на топло и обратно, тя да се остави за няколко дни в помещение с промеждутъчна температура, за да се аклиматизира – в гараж, оранжерия или пък зимна градина например.