През януари климатът ще е много динамичен


През януари климатът ще е много динамичен
10 Януари 2013, Четвъртък


През януари агрометеорологичните условия ще се определят с близки до нормата температури и сума на валежите –


Автор: Дукена Жолева Агрометеоролог при НИМХ-БАН

около и над нормата за месеца. Успешното зимуване на есенните посеви през януари ще зависи от фенологичното им състояние, от стойностите на минималните температури и до голяма степен от наличието на снежна покривка.
През първата половина от месеца се прогнозира динамика в температурните условия, но стойностите на средноденонощните температури ще бъдат в граници, които ще поддържат покоя на зимните житни култури и трайните насаждения.

Очакваното студено време през втората половина от второто десетдневие ще постави на изпитание студоустойчивостта на есенните посеви. Прогнозираните повсеместни валежи от сняг ще осигурят защита на зимните житни култури от въздействието на ниските отрицателни температури, особено на по-късно засетите ноемврийски посеви, които зимуват в начален етап на листообразуване и фаза трети лист.

Значителна част от посевите с пшеница и ечемик до началото на зимата успяха да встъпят във фаза братене. Те са в добро състояние, с коефициент на братимост над 1,7 и ще понесат без проблем прогнозираните минимални температури до минус 15оС. При отсъствие на снежна покривка и по-продължително задържане тези стойности ще бъдат критични за  посевите, които прекратиха есенната си вегетация във фаза поникване и  фаза трети лист.

В началото на третото десетдневие се прогнозира повишение на температурите, но средноденонощните им стойности в полските райони ще останат под биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетацията при зимните житни култури. До края на месеца есенните посеви ще запазят състояние на покой. Изключения може да се наблюдават на отделни места по Черноморието, по долината на река Струма и в крайните южни части на страната, където при пшеницата и ечемика е възможно краткотрайно възобновяване на вегетационните процеси, но то няма да доведе до промяна във фенологичното състояние на посевите.

През януари прогнозираните наднормени валежи ще увеличават есенно-зимните влагозапаси предимно в двуметровия почвен слой. През декември, следствие падналите значителни валежи, надвишили на много места в страната 80-100л/м2, почвените влагозапаси в еднометровия слой в голяма част от полските райони  достигнаха нива близки до ППВ (пределна полска влагоемност).



В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки