Лекарите ми казват, че това се дължи на диабетна ритинопатия. Разкажете по-подробно за нея.
Станислава Донева,
Севлиево
Ринопатията при диабет е една от широко разпространените разновидности на микроваскуларната болест. Предполага се, че причината за възникването й е намаляване притока на кислород поради хронично увеличено ниво на кръвната захар.
Тя се дели на непролиферативна диабетна ретонопатия и на пролиферативна (т. е. разрастване на тъкани).
Непролиферативната представлява увреждане на малките кръвоносни съдове на ретината. Следствие на това се повишава пропускливостта на кръвоносната стена, задебеляване на основата й и затруднение на кръвната микроциркулация. Появяват се микроаневризми, микрокръвоизливи, оток и други. При оток зрението значително намалява. Вените се разширени и нагънати. Прогресиращото микросъдово стеснение води за засилване на кислородната недостатъчност.
Пролиферативната диабетна ретинопатия е от най-тежките очни усложнения на диабета. Погресиращата липса на кислород провокира образуването на нови малки кръвоносни съдове около очната папила и ириса. Това води до появата на микрокръвоизливи в стъкловидното тяло. Настъпват усложнения като отлепване на ретината, развитие на вторична глаукома, катаракта и други. На първо място се лекува диабетът, като болният трябва да е под наблюдение на еднокринолог и офталмолог.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев