Екзотична магнолия в двора


Екзотична магнолия в двора
Ключови думи: Магнолия, Двор, Градина
30 Януари 2013, Сряда


Тя е едно от първите растения, които зацъфтяват напролет

Автор: Дина Харизанова

Някога екзотичната магнолия можеше да се види у нас единствено в Ботаническата градина в Балчик. Но в последните години това красиво растение зацъфтя и на много други места в страната ни, дори и с много по-суров климат от черноморския. При това не само в частни дворове, но и в доста обществени паркове и градски градини.
Чудно е защо тя не е намерила разпространение у нас и по-рано, при положение че често може да се види в много други страни във вътрешността на Европа. Но както се казва: по-добре късно, отколкото никога.

Магнолията е едно от първите растения, които ни радват с цветовете си, след като зимата отстъпи реда си на пролетта. Тя разцъфтява обикновено в периода април-май, едновременно с нарцисите и кокичетата. При това – още преди дървото или храстът да се окичат с листа. Нейните нежни цветове обсипват обилно голите клонки и привличат погледа на всички минувачи. Кой може да остане безразличен към това чудо на природата!
Но за да можем да й се възхищаваме, са нужни специални грижи.

Засаждане

Посадъчен материал може да се закупи от цветарските магазини, градинските разсадниците или на изложенията „Флора“, традиционно провеждани в София или в Бургас. Засаждането става през пролетта или през лятото. За целта трябва да се избере слънчево и защитено от ветровете, особено от северните, място. Почвата следва да е лека и плодородна.

Зазимяване

През зимата възрастните растения издържат на минусови температури до -25-30 градуса, но младите екземпляри трябва да се защитят от студовете. Обикновено се използва двуслоен нетъкан материал или зебло. Клоните на магнолията са много крехки и чупливи и поради това трябва да се привържат на снопче.

Отглеждане

Като цяло магнолията е доста невзискателно растение. Тя се нуждае от добро поливане, особено при трайно засушаване на времето, а също и от редовно подхранване и мулчиране на мястото на засаждането й. При нея не се налага извършването на формиращи резитби. Когато короната й се остави да се развива свободно, тя цъфти много по-добре. Дори и най-малката резитба няма да е от полза. На растението ще е нужно твърде дълго време, за да възвърне предишната си красота, тъй като най-активни са пъпките по младите клончета.

Размножаване

Ако искате да отгледате магнолия или да подарите млади фиданки от нея на съседи или приятели, опитайте да я размножите със семена, със зелени резници (това е по-рядко използван начин) или с отводи, заложени през пролетта. Но най-надеждният и бърз способ скоро да видите в градината си изобилие от цветовете на красивото растение си остава покупката на готови фиданки в контейнери.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
20.11.2014 05:05:23
1
0
Браво за изчерпателната информация,
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки