Една от най-важните задачи за всеки стопанин през зимните месеци е да си осигури нужните семена за пролетната сеитба.
Автор: Дина Харизанова
Мнозина са се запасили със семена от собствената си реколта, произведена предишната година, но пък трябва да отделят време, за да ги обеззаразят, а също и да проверят тяхната кълняемост. Не е зле такава проверка да се направи и с купените семена, за да си спестим евентуалните благополучия и ядове, че не поникват.
Особено е важно да се снабдим със семена за тези култури, които запазват кълняемостта си много кратко време. От тях трябва да се купува такова количество, колкото ще ни трябва за една година. Това важи най-вече за лука, праза, арпаджика, копъра и градинската чубрица.
Но има и такива, които дълго време запазват способността си да покълват, така че не е нужно да се подновяват всяка година, стига да са ни останали стари количества и да сме ги съхранявани правилно на сухо място в книжни пакетчета на температура от нула до 5 градуса. Ако са били пазени на топло място, трябва да се знае, че много бързо губят кълняемостта си.
До 2-3 години са способни да кълнят семената на репичките и ряпата. До 3-4 години е трайността на граха, боба, доматите, морковите и целината. Можем да разчитаме, че ако са съхранявани 4-5 години, ще покълнат семената на салатите, спанака, пипера. Най-дълго запазват своята кълняемост семките на динята, пъпеша и тиквата – цели 6-8 години.
За да се застраховаме срещу неуспехите, трябва да се направи проверка на кълняемостта, и то не само на миналогодишните, но и на новозакупените семена. За целта се отброяват 100 броя от по-дребните семена, а от тези с по-големи размери – като на бобовите и тиквовите култури, са достатъчни и 50. Те се разполагат, без да се допират едно до друго, върху мокра салфетка или попивателна хартия в плитка и равна чиния. Отгоре се покриват с друга добре навлажнена салфетка, като се следи тя винаги да бъде мокра. Съдът се поставя на постоянна температура от около 20 градуса, докато семената започнат да покълват. Преброяват се тези, които са покълнали и се изчислява процентът на кълняемост (ако от 100 семена са покълнали 96, значи той е 96 %). Като правило резултатът трябва да е между 80 и 90 %. При по-ниски стойности е най-добре да потърсите нов посадъчен материал, а този да изхвърлите на боклука.
Към подготовката на семената за посев спада и обеззаразяването им, което гарантира, че полепналите по тях причинители на различни болести ще бъдат унищожени и насажденията ви ще бъдат здрави. Съществуват най-различни препарати за обеззаразяване, закупени от агроаптеката, но може да се използват също разтвори на калиев перманганат, цинков сулфат, борна киселина, амониев молибдат, син камък и др. При използването им трябва да се внимава и да се използват ръкавици и други предпазни средства, тъй като по принцип някои от тези разтвори са силно отровни.
След приключване на третирането семето следва бързо и добре да се просуши на проветливо място.
По принцип в пакетчетата, закупени от магазините, семената са обеззаразени, така че на тази процедура подлежат най-вече тези, които стопаните сами са събрали от миналогодишната си продукция.