Сеитбообращението е необходимо, за да се радваме на богати добиви
Всеки стопанин, който има градина в двора си или на вилното място, използва всяка свободна педя земя, за да отгледа собствена продукция от различни зеленчуци и подправки. Едно, че парите не достигат, за да си ги купи от пазара и второ, защото така има възможност да сложи на трапезата си екологично чисти продукти.
Но тъй като обикновено мястото за зеленчукови лехи не е много голямо, често се налага години наред да се отглеждат в това ограничено пространство едни и същи култури. А това в повечето случаи изтощава почвата и добивите стават все по-малки, колкото и грижи да полагаме за торене, поливане и всякакви други обработки на насажденията.
Докато още е студено и не е настъпил моментът, в който трябва да започнем сеитбата на новата реколта, трябва добре да планираме какво и къде ще отглеждаме през предстоящия сезон в зеленчуковата си градина.
Правилното редуване на културите по време и място се нарича сеитбообращение. Чрез него се постига най-пълно и равномерно усвояване на хранителните вещества от почвата. Освен това по този начин ефективно се намалява и разпространението и размножаването на плевелите, неприятелите и болестите. За да постигнем това, трябва да знаем кой зеленчук след коя култура трябва да засаждаме.
По принцип добри предшественици за най-често отглежданите в домашните градини зеленчуци – доматите, пипера и патладжана, са всички видове бобови, тиквови и лукови растения. Трябва да отбележим, че доматите по-рядко страдат от изтощаването на почвата и дори дълги години да ги отглеждаме на едно и също място, пак може да разчитаме, че добивите им няма да намалеят.
Краставиците е добре да засяваме на място, където предишната година сме отглеждали домати, пипер и патладжан, а също и фасул и ранни картофи.
Кореноплодните култури ще ни се отплатят с обилна продукция, ако ги насадим на площи, върху които преди това сме гледали пипер, патладжан, тикви и зеле.
След царевица, домати, пипер и патладжан на следващия сезон можем да разположим боснтана с дините, тиквите и пъпешите.
А за праза трябва да изберем местата, където преди това сме отглеждали краставици, пипер, домати, зеле, ранни картофи и бобови култури.
Зеленият фасул и зеленият грах ще се чувстват най-комфортно след всякакви тиквови растения, кореноплоди, лук, зеле и отново след домати, пипер и патладжан.
Спанакът, репичките, салатите, марулите и чесънът за зелено имат къс вегетационен период и след като рано напролет освободят заеманата от тях площ, тяхното място може да заемат пиперът, краставиците, тиквичките, доматите и патладжаните. През есента репичките, спанака и салатите можем да засеем там, където дотогава са били краставиците. Така едно и също място може да бъде използвано два-три пъти през годината.
Отделно някои култури може да бъдат използвани за уплътняване на лехите с други насаждения. Например, марулите могат да се засаждат между зелките; по вадите между лехите с пипера може да се насади зелен фасул; между ягодите може да се бодне зеленият чесън, а тировете, оформени при отглежданите на фитарии краставици, може да се заемат от моркови и магданоз.