От дълги години страдам от различни бъбречни увреждания.
Освен лекарствата, които взимам, мога ли да прилагам и други, немедикаментозни начини на лечение и кои от тях са най-подходящи за моето състояние?
Кирил Дерменков,
Кърджали
Едно от най-разпространените вътрешни заболявания са бъбречните страдания. Проблемът е, че те често пъти те протичат скрито, без обективни признаци. А когато са в хроничен стадий, вече трудно се поддават на лечение. Хронифицирането им от своя страна води до загуба на трудоспособност и до инвалидизация.
Преди всичко трябва да знаем, че има редица болести, които водят до бъбречни увреждания. Това са честите ангини, камъните в бъбреците, захарният диабет, високото кръвно налягане и др. Това налага застрашените болни да бъдат под лекарски контрол, докато не бъде отстранен рисковият фактор. Важно за успешното лечение на бъбречните болести е те да бъдат диагностицирани навреме и болният да се постави под продължително диспансерно наблюдение.
Бъбречно болните не бива да бъдат излагани на резки климатични промени. Те трябава да се пазят от простуди и от прекомерно физическо натоварване. Добре е да прекарват зимните месеци на места с топъл климат и слаба веторовитост, без влага и без резки тепмературни колебания на въздуха. Подходящи за този вид заболявания са водите в Хисар, Петричко, в Санданския край, в Баня, Карловско, в Долна баня и др. Много благоприятно въздействие в областта на балнеолечението на болните от бъбречно-каменна болест оказва водата в Хисаря, Михалково и др.
Интерес представлява и комплексното природолечение на бъбречните страдания. Те се поддават много добре на лечение чрез едновременно балнео- и билколечение.
Добре е, когато лекуването им започне навреме. В случай обаче, че заболяването се хронифицира, възниква още цяла поредица от проблеми, които понякога е много трудно да бъдат решени. Те са свързани с храненето и с битовото устройване на болните. Правилната диета е един от важните фактори, чиято задача е да поддържа равновесието между поеманата храна и ограничените възможности на увредените бъбреци да изхвърлят белтъците от организма. Диетата се базира на намаленото внасяне на белтъци чрез храната – в зависимост от степента на бъбречната недостатъчност.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев