Латинското му име е Eucalyptus. Евкалиптът е вечнозелено дърво, високо 50-70 м.
Младите клонки са четириръбести, със срещуположни, приседнали яйцевидни листа, отгоре зелени, а отдолу сребристобели, с дебел восъчен налеп. Листата на по-старите клонки са разположени последователно. Те са тясно ланцетни и сърповидно извити.
Евкалиптът притежава антисептично, противовъзпалително, противопаразитно и отхрачващо действие. Това се дължи главно на съдържащото се в растението етерично масло. Употребява се при задух, възпаление на гърлото, пресипнал глас, при висока температура, глисти и др.
Външно се прилага за бани при рани, язви, циреи, абцеси, за жабурене при гърлобол, за промивки при кожни възпаления и гнойни рани. Маслото от евкалипт, смесено със зехтин (в съотношение 1:20), действа благоприятно при хрема и бронхити.
Като дрога се използват листата, брани през есента (септември-октомври). Те се сушат, като срокът им на годност е 3 години.
Начин на употреба: 1 супена лъжица от листата се запарват в 400 мл вода. Отварата се пие по 50 мл преди ядене 4 пъти дневно, подсладена с мед.