Топъл февруари с пролетни температури


Топъл февруари с пролетни температури
През тази година на някои места в страната прасковите, кайсиите и бадемите може да цъфнат още през февруари
14 Февруари 2013, Четвъртък


В края на месеца на места в Южна България кайсиите и прасковите може и да цъфнат

Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН

През февруари агрометеорологичните условия ще бъдат динамични и ще се определят от очакваните около и над нормата температури и сума на валежите – над климатичните норми за месеца.
В началото на февруари се прогнозира съществено повишение на температурите, но средноденонощните им стойности в по-голямата част от полските райони на страната ще бъдат в граници, които ще поддържат покоя при зимуващите земеделски култури.

Очакваното застудяване в началото на второто десетдневие на февруари ще предотврати нежелателната, преждевременна вегетация при есенните посеви и трайните насаждения. Прогнозираните минимални температури през десетдневието, на места до минус 15оС, са над критичните за зимуващите във фаза братене зимни житни култури, но при отсъствие на снежна покривка ще представляват сериозна опасност за посевите във фаза трети лист.

През третото десетдневие се очаква затопляне на времето и промяна в агрометеорологичните условия. В част от източните и южни райони средноденонощните температури ще достигнат и надвишат биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетацията при пшеницата и ечемика, но до края на февруари съществена промяна във фенологичното състояние на посевите не се очаква.

Наднормени температури през последното десетдневие на февруари ще нарушат принудителния покой при част от овощните култури. В полските райони на страната при  раноцъфтящите костилкови видове бадем, кайсия, праскова и др. ще протича набъбване, а на места в Южна България – и разпукване на плодните пъпки.

През февруари по-подходящи условия за провеждане на сезонните полски работи; подхранване на есенниците с азотни минерални торове, предсеитбена подготовка на площите, предвидени за засяване с ранни пролетни култури (грах, фий, овес, пролетен ечемик), ще има третото десетдневие, а за традиционните резитби в лозовите и овощните масиви – през втората половина от месеца. В районите,  където през зимните месеци бяха регистрирани минимални температури под минус 16оС (Видин – 16оС, Монтана – 19оС, Кнежа – 17оС, Плевен – 17оС, Казанлък – 17оС, Кюстендил – 19оС), при лозите, особено при десертните сортове, не са изключени на места частични повреди от измръзване. В началото на февруари агрометеорологичните станции при НИМХ ще разполагат с информация за евентуални повреди от измръзване, от важно значение за определяне на правилния подход при провеждане на предстоящите резитби в лозовите масиви.

През февруари очакваните наднормени валежи ще увеличават есенно-зимните влагозапаси и в двуметровия почвен слой. В края на януари, с изключение на места в Северна България, в голяма част от полските райони на страната общият воден запас при пшеницата в еднометровия почвен слой достигна нива близки до ППВ (пределната полска влагоемност).


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки