Притчата за Диоген, презрял разкоша и заживял в бъчва, е една от най-популярните по света.
Автор: Дина Харизанова
Днес обаче всеки има възможност поне за една нощ да се постави на мястото на древногръцкия философ, стига да посети малкото холандско пристанищно градче Ставорен, в което местни предприемачи са издигнали един необичаен хотел.
Неговите уютни хотелски стаи са уредени в четири огромни винени бъчви, пренесени тук от Швейцария, където преди това един френски производител ги бил напълнил с 14 500 литра вино Божоле.
Всяка бивша бъчва представлява днес скромна стаичка с две спални легла, но предлага стандарните удобства за преспиване, като дори разполага с баня, телефон, телевизор и радио. Единственото, което може да обезпокои клиентите, е твърде устойчивият аромат на вино, който все още се разнася от стените.
Стойността на престоя в нестандартния хотел е от 60 до 119 евро за денонощие, но с повече късмет туристите могат да ползват специални отстъпки по различни поводи, които достигат до 75 % в зависимост от сезона.
Самият хотел от дъбови бъчви носи името „Дамата на Ставорен“ и се явява визитна картичка на едноименния град, на чийто градски площад се извисява и статуя на легендарната лейди, впиваща взор към водната шир. Тя е героиня на стара холандска приказка от ХVІ век.
Историята, за която съществуват близо 30 версии, разказва за една много богата вдовица на търговец, която все се лакомила за по-големи печалби. Тя изпратила капитана на търговския флот да търси голямо богатство. Когато той се завърнал с жито, заявявайки й, че пшеницата е „най-драгоценното нещо на света“, което може да нахрани гладуващите, в изблик на гордост и гняв вдовицата се нахвърлила върху него и наредила житото да бъде изхвърлено в пристанището на града. Един възрастен човек с побеляла брада я проклел за тази нейна постъпка. В своята високомерност дамата хвърлила в океана един скъп пръстен, който свалила от ръката си, заявявайки че вероятно ще я сполети мизерия, докато отново си го върне.
Скоро след това един княжески търговец намерил бижуто й сред вътрешностите на една риба. Както било предречено, лейди Ставорен изгубила богатството си и прекарала години в нищета, просейки за къшей хляб. Впрочем, основният мотив на тази приказка е заимстван от един разказ на Херодот.