Американският кардиолог Уйлям Дейвис доказа неотдавна, че днешните хлебни изделия не носят никаква полза на човека.
Според него в последно време американските клиники са пълни с пациенти, които се оплакват от странен синдром, който се характеризира с чувствително намалена възможност за концентрация. Доскоро нищо подобно не е било наблюдавано в медицината и за това състояние дори е бил измислен и специален термин – замъглен мозък.
Предполага се, че спадът в умствената дейност, от който се оплакват страдащите от него, има непосредствено отношение към тяхното хранене и най-вече прекомерната употреба на хляб.
Д-р Дейвис смята, че съвременните сортове пшеница съдържат голямо количество генномодифициран белтък, който е причина за постоянната умора и натрупването на излишни килограми. Той обръща внимание на това, че прекалената употреба на бял хляб води до недостиг в организма на фибри, без които е невъзможна нормалната работа на мозъка. По думите на експерта, употребяваната в наши дни в храната пшеница кардинално се различава от тази, отглеждана преди 40-50 години. В състава на зърната й се е появил нов белтък, наречен глиадин, чието действие е сходно с това на опиатите.
Разкол в европейския пазар на млякото
Европейските фермери посрещнаха на нож реформата в Единната аграрна политика на ЕС, предложена от Комитета по селско стопанство на Европарламента.
Промените предвиждат да се ограничи до 33 % делът на националното производство на мляко.
Представители на еврогрупата, защитаваща интересите на животните (Eurogroup for Animals), не одобриха решението на Комитета да запази дотациите за експорт на млечната продукция, което означава, че експортни субсидии в бъдеще ще могат да получават дори доставчиците от трети страни.
Необходима е по-гъвкава и продуктивна аграрна политика на ЕС
Общата селскостопаннска политика, ОСП, е сред най-важните политики на ЕС. Дискусия за развитието на ОСП е от решаващо значение не само за фермерите, но и за всички европейци, тъй като тя се занимава с въпроса за продоволствената сигурност, смята председателят на Комисията по земеделие Paolo De Castro, с когото разговаряхме в навечерието на старта на преговорите за нова европейска политика за земеделие за периода 2014-2020 година.
Основното предизвикателство за европейските фермери ще бъде да "произвеждат повече, но да замърсяват по-малко", заяви De Castro, който подчерта колко е важно да има надежден бюджет за Общата селскостопанска политика (ОСП), за да се отговори на предизвикателството за продоволствената сигурност. Той каза още, че бюджетът на ОСП (който представлява около 40% от общия бюджет на ЕС) всъщност е скромен в сравнение с другите големи икономики: "В САЩ има 2 милиона фермери и техният бюджет е два пъти по-голям от бюджета на ЕС за земеделие. В същото време ние имаме 10 милиона фермери. От 15 станахме 27 държави членки, а бюджетът ни си остана същият".