Какво представлява това състояние и как може да бъде лекувано успешно?
Бянка Годумова
Кърджали
Не бих я пожелал никому. И като всички модни стилове, напоследък стана едва ли не модно да се говори за „усмихната депресия“. Някак си не ми пасва това словосъчетание. И то не защото го популяризира големият английски комик Дейвид Уилямс. А просто защото самата диагноза „депресия“ произхожда от латинската дума „депресио“ и означава потискане, угнетяване, тъга, която може да се наблюдава при всички психични заболявания.
В тези случаи депресията се характеризира със забавяне на движенията, бавно протичане на мисловната дейност, намаляване на апетита (стига се дори до гладуване), нарушаване на общото състояние и обмяната на веществата. Потиснатото състояние на духа от лека степен може да достигне до мъчителна тъга, съпровождаща се нерядко от безпокойство и чувство на пристягане в областта на сърцето или други органи (т. нар. депресивен синдром).
Като състояние депресията може да се открие и като вторично съпътстваща други непсихични заболявания. Тя се проявява в особено засилена степен при мнителни болни със слаб тип нервна система, когато основното заболяване им внушава опасение, че няма да оздравеят. Различни отрицателни жизнени ситуации, свързани с неудачи в личния живот, кариерата, материалното благополучие или обиди, а също и със смъртта на близки хора, често се съпровождат от депресия, която може да премине в зависимост от фактора време или от отстраняването на причинната ситуация.
При неблагоприятни условия и наслояване на различни тежки ситуации обаче, а също и при болестно предразположение, депресията може да се задълбочи и да стане компонент на психогенетично заболяване. Ето защо, при подобни тежки депресивни състояния съзнанието на болните може да бъде отслабено, могат да се наблюдават халюцинации, бълнуване и даже опити за самоубийство.
Всички тези оплаквания съвсем не са въображаемо състояние. Те са истинска болест, която има психична, но и соматична (телесна) основа. Стресът и психологичните конфликти могат да задълбочат депресивното разстройство, което все пак има биологичен произход, т. е. свързано е със състоянието на централната нервна система и с нейния тип. По тази причина се наблюдават и обективни, и субективни оплаквания: безсъзнание, главоболие, запек, нарушения в периферното кръвообращение (студени крайници), ускорен пулс, колебания в кръвното налягане, прекратяване на менструацията при жени и т.н.
Депресията е особено характерна в предстарческата и старческата възраст (инволутивна меланхолия), характеризира се с бърза уморяемост, сънливост (заспиване през телевизора), хипохондрични идеи, намаляване на интелектуалните функиции, печални мимики и скръбно изражение и т.н.
Лечението обикновено се свежда до психотерапия и общо укрепване на организма, свързано с положителни емоции. Препоръчва се също промяна на обстановката, засилено занимание с физическа работа, която да се редува с приятен отдих. Освен предписаните от специалистите медикаменти, помагат и такива природни средства като гранулирана кола, жен шен, левзея, китайски лимонник, златовръх, елеутерокок, магарешки бодил. Добри условия за разтоварване и възстановяване на страдащите от депресия или предразположените към нея предлагат балнеокурортите Банкя, Стрелча, Наречен, Вършец, както и всички нископланински и някои среднопланински курорти без голяма влажност като Говедарци, Юндола, Пампорово и др.