Диетите с този зеленчук са предпочитани по цял свят
Автор: проф. Христо Мермерски
Помните ли смеха, който предизвикваше комедиантът Мирча Кришан с популярния си скеч за ученика и краставицата, която съдържа 98% вода и нищо повече? Слушахме гласа му от малката грамофонна плоча – в онова вече далечно време нямаше интернет, а свирещата кутия беше неизменен атрибут на семейните вечери…
Краставиците обаче са едни от най-древните и най-сериозните зеленчуци. Те се отглеждат отпреди 6 000 години в Индия. И сега в северозападната част на тази екзотична страна се срещат диви видове краставични растения, които подобно на лиани се увиват около дърветата, достигащи 20 м височина.
Този зеленчук има ниска хранителна стойност и наистина съдържа 95-96 % вода, но и незначителни количества целулоза, пектин, белтъчини и витамини А, В, С. От минералните соли най-високо е съдържанието на калия (до 15 мг в 100 г), следвано от тези на фосфора, калция, желязото и магнезия. Интересно е да се отбележи, че наличието на желязо в 100 г краставици дори е по-високо, отколкото в същото количество грозде и ягоди.
Не трябва да се подминава и наличието на микроелементите мед, цинк, йод, манган и кобалт. Известно е, че всеки от тях играе важна роля върху нормалното регулиране на различните системи на човешкото тяло.
Медта влияе благоприятно върху нормалното функциониране на централната нервна система. Тя е и отлично средство за регулиране на двигателните функции на човешкия организъм. Йодът пък спомага за нормалното функциониране на щитовидната жлеза и забавя развитието на атеросклерозата. Цинкът увеличава количеството на инсулина в човешкия организъм, който играе важна роля при регулиране на въглеродния обмен. И точно това прави краставиците незаменима храна за диабетици.
При тях съотношението на микро- и макроелементи е в много благоприятни пропорции, и при консумация осигуряват неутрална реакция в стомаха, и имат леко слабително и диуретично действие.
Описаните по-горе лечебни качества правят краставицата изключително полезна храна при различните видове заболявания.
В народната медицина се препоръчва хранене със свеж зеленчук, както и прясно изцеден сок, който пък е отлично болкоуспокояващо средство при колики. Краставичният сок подобрява състоянието на венците и зъбите. Сокът се използва широко и в козметиката - за освежаване на кожата и при слънчеви изгаряния. Кръгчета от прясно нарязания плод след 10-минутен компрес върху клепачите гарантират сияен поглед и свеж околоочен контур, особено след дълго висене пред компютъра.
Маринованите и консервираните краставици обаче не само, че нямат лековити свойства, но дори са вредни за хора, страдащи от гастрит и язва, с нарушена сърдечна дейност, атеросклероза, високо кръвно налягане и др. Установено е, че благодарение на доброто съотношение между солите на натрия и калия, при редовното им консумиране, краставиците спомагат за по-бързото изхвърляне на натриевите соли и с това за спадане на отоците в организма.
Друго тяхно положително действие е, че съкращават времето за образуване на въглеродите в мазнини, което ги прави много полезни като диетична храна против затлъстяване. С това се обяснява популярността на краставичните диети в много страни.
Те се препоръчват за хора, болни от подагра, с нарушения в сърдечно-съдовата дейност, против затлъстяване, при заболяване на бъбреците, черния дроб и т. н. Краставицата действително е чудодейна храна, която връща усмивката (не само в състава на салатата за ракийката) и без смешките на Мирча Кришан.
За хубост и за болест
Лунички по лицето: Нарязва се една краставица и се посипва с малко каменна сол. След това се смачква, за да си пусне сока, и с него в продължение на 1-2 мин. се натриват луничките.
При кашлица: Пресен краставичен сок се смесва с малко мед и се приема по 2-3 супени лъжици 2-3 пъти на ден.
При висока температура: 2-3 пъти на ден се изпиват 200 г краставичен сок.
Освен това на слаб огън в малко вода се оставя да ври 1 краставица. След изстудяване се изяжда 20-30 мин. преди хранене. Дневно трябва да се консумират по 2-3 сварени краставици.
Против бръчки: Вземат се по 50 мл краставичен сок и ягоди и се смесват с 200 мл 45-градусов спирт. Лицето се обтрива всяка вечер с тази смес в продължение на няколко седмици.