Освен химическата борба с вредителите, мнозина частни стопани прилагат начините, по които нашите деди са се справяли с растителната защита, когато битовата химия все още не е била известна.
Науката е доказала, че растенията притежават свои собствени „средства за отбрана” срещу своите врагове. Така например опитните градинари знаят, че листата на доматите никога не биват нагризвани от гъсеници. Затова, когато се прибере реколтата, може техните стъбла да се изсушат на сянка и да се приберат на сухо място.
А когато настъпи времето да се сражаваме с гъсениците, изсушена суровина се нарязва наситно, поставя се в някакъв съд и се залива с вода, след което се вари в продължение на половин час. На всеки 2 литра от отварата се добавят още 10 литра вода и 40 г сапун, за да може разтворът по-добре да прилепне към повърхността, която ще се пръска с него. Това е прекрасно средство за борба с всякакви видове гъсеници.
Срещу тях може да се използва и настойка от лайка. За целта е нужно изсушените и накълцани цветове да се залеят с вода в съотношение 1 литър на 100 грама сухи цветове. На следващия ден течността се прецежда и се разрежда с пет пъти по-голямо количество вода, като се добавя и 50 г течен сапун.
Градинарите отдавна са забелязали, че горчивият пелин не е по вкуса на плодовия червей и са започнали да използват неговата отвара за борба с досадния вредител. За нейното получаване пелинът се събира по време на цъфтежа му, след което половин кофа от ситно нарязаната билка се залива догоре с вода и се оставя да престои едно денонощие. След това течността се завира за половин час, прецежда се и се разрежда със същото количество вода.
За справяне с така неприятната брашнеста мана пък е много подходящо да се използва... говежда тор. Една кофа от нея се размива с три кофи вода и се оставя да престои три дни. След това се разрежда в съотношение 1 към 3 (на литър разтвор се добавят 3 литра вода). Добре е с така получения „препарат” да се пръска вечерно време.
Дори красивият делфиниум може да ни бъде полезен в растителната защита и по-конкретно в борбата с личинките на листогризещите насекоми. Стъблата и корените му трябва да се изсушат, надробят и залеят с вода. За 1 литър са достатъчни 100 грама корени и 100 грама стъбла. След два дена настойката е готова за използване.
А ако засадим обикновен бъз между храстите с касис и френско грозде, ще ги спасим от нашествието на плодовия червей.