Пролетта ни донесе и първите стръкове коприва. От нея стават не само вкусни ястия, но може да се ползва и като лекарство
Автор: проф. Христо Мермерски
С настъпването на Първа пролет мнозина любители на здравословното хранене излизат сред природата, за да си наберат първите стръкове на вече наболата коприва. Не случайно сред народа съществува приказката „Да се хванем за зелено“, която изразява трепета на българина най-после да свърши суровата зима и да доживее пролетното събуждане на природата за нов живот. А това естествено носи надежда, че оставяме трудностите зад гърба си.
С включването на копривата, а и другите зеленежи в менюто ни, то става много по-витаминозно и здравословно. Защото парливото растение е от тези представители на растителния свят, които може да се похвалят, че хем са превъзходна храна, хем са и отлично лекарство срещу много заболявания.
Затова, ако искаме да се чувстваме здрави и да забравим за пролетната умора, трябва по-често да сервираме ястия с коприва на трапезата си.
Лечебни качества притежава цялото растение – листа, корени, семена... Високата степен на универсалност на техните целебни свойства се дължи на богатия химичен състав на копривата. Тя съдържа много белтъчини, биогенни амини, широко разнообразие на соли, витамините А, С, К, В2, флавоноиди, фитоестрогени, гликозиди, дъбилни вещества, органични киселини, микроелементи – сред които желязото, с което е най-популярна.
Народната медицина използва копривата като кръвотворно и кръвоспиращо средство. За предпазване от образуването на тромби се препоръчва копривените ястия да се сервират с чесън и растителни масла.
Отделно копривата лекува цял букет от болести. Тя засилва имунитета ни при инфекции и тумори, действа противоалергично, антиартритно и отхрачващо. Спомага за елиминирането на пикочната киселина и на другите отрови в организма ни. Притежава и силно хипогликемично действие, което я прави подходяща храна за диабетици.
Твърди се, че тя благоприятства регенеративните процеси и улеснява зарастването на рани. А вълшебните й способности да стимулира растежа на косата са легендарни и затова често я виждаме в състава на редица козметични продукти и шампоани. Билката помага впрочем и да се отървем от досадните младежки пъпки.
Корените й пък са известни със своето антикандидозно действие. Извлеците от тях са ефикасни и при храносмилателни разстройства и функционални сърдечни нарушения.
Трудно е да се изброят всички достойнства на този прекрасен дар на природата. Нека не му обръщаме гръб и да свъсваме вежди при мисълта колко неприятно парят листата по пръстите ни. Според известни лечители, тази болка също е целебна.