С настъпването на пролетта грижовните стопани се замислят все повече за обновяването на двора си.
Автор: Дина Харизанова
Зимата е оставила отпечатъка си върху съоръженията и постройките, пръснати из терена. А средствата, особено в днешната кризисна ситуация, не винаги се оказват достатъчни да ги подменим с нови.
Затова на помощ идват елегантните дизайнерски решения, които не само хитро ще замаскират неугледните фрагменти на пейзажа, но и ненатрапливо ще ги обединят в една обща и хармонична композиция.
Универсално средство за това са пълзящите растения. Те могат да скрият всеки недостатък на двора и да го превърнат в атрактивен естетски акцент, който да привлича погледа.
Едно от предимствата им е, че не се налага нищо да се изхвърля, а всичко запазва целостта си. Така, ако пуснете някоя лиана да влече по занемарената ограда, стария ръждясал варел, в който събирате дъждовна вода или друго някакво градинско съоръжение, то ще се превърне в изящна декорация.
Може около тях с подръчни средства – стари железа или дървени летви, да изградите подходяща конструкция, по която пълзящите растения да се катерят на воля. Това изцяло ще промени характера на съответния кът. От открито място, той ще се превърне в едно скътано пространство, пропито със загадъчност. Контрастът на зелената стена с хоризонталните алеи ще придаде мистичност и артистичност на двора. Освен това, всяка подобна пергола ще осигурява постоянна игра на светлината и сенките. А и това вертикално озеленяване, направено в подходящия ъгъл на градината, ще осигури база и за по-нататъшна реконструкция на ландшафтния дизайн.
И още едно предимство на това решение – ако то е разположено на пътя на погледа ни към овощния участък например, когато оберем плодовете от дърветата, гледката на оголените плодни дръвчета няма да ни стресира. Така че една такава проста промяна буквално може да промени живота ни.
И кой знае, може би обновяването на градината с нови контури може да ни накара отново да потърсим промяна – не само в двора, но и изобщо в живота ни като цяло.