2500 деца пеят, свирят и танцуват на 13-я Национален флклорен конкурс „Орфеево изворче“ в Стара Загора
Автор: Елена Хайтова
Пролетта иде. Желана и очаквана. За да пропъди тежестта на зимата и да избистри взора ни. Ще ни погали мартенското слънце и ще разлисти пъстрооки цветя. Но заедно с календарната пролет иде още една – пролетта на музиката. Тя ни завладява с омаята на българските народни песни, свирни и бързостъпни хора. Смайва ни с пъстротата на българските фолклорни костюми, оставя ни без дъх.
Защото песен, музика, хора и носии се сплитат в най-древната шевица на българското народно изкуство и ни дават самочувствие пред света. А на това изкуство можем да се насладим от 22 до 24 март в най-древния тракийски град – Стара Загора. Там ще се проведе 13-ият Национален детски фолклорен конкурс „Орфеево изворче”, в който ще вземат участие 2500 деца от цяла България и от чужбина. Този конкурс е скъпа рожба на създадения през 1996 г. Национален музикално-фолклорен съюз „Орфеево изворче”.
Той обединява 150 учители по музика от цялата ни страна. Инициатор за създаването му е Атанас Колев от Хасково,а почетен председател е поетът-орфеист Никола Гигов. Първите конкурси на „Орфеево изворче” се провеждат в София, а от 2005 г. техен домакин е Стара Загора. Децата, които участват в този форум, биват наричани „орфейчета”, а тези, които получат най-големите награди – „орфеончета”. Така се повтарят най-древните музикални състезания „Орфеони” от ХІІІ век пр.н.е., когато е живял Орфей Родопееца.
Участниците пеят, танцуват, свирят на табура, гайда, кавал, гъдулка, тарамбука или разказват фолклорни легенди. Който е присъствал на „Орфеево изворче“, неизменно си казва: „Видях толкова много, усетих в душата си сърцето на България. Какво повече може да има от това?” Ала при всяко ново издание на следващата година човек може да види все по-пъстри и различни народни носии, да чуе още нечути народни песни и да се наслади на невидени досега народни танци, както и да научи още по-увлекателни древни живи мъдрости, които малките орфейчета са запомнили от своите баби. Защото е безкрайна съкровищницата на народното изкуство. И тъкмо за това – неизчерпаема. Струва ти се, че колкото повече взимаш от нея, толкова повече остава и се множи. Така е, защото едно вълшебство ражда друго.
„Конкурсът „Орфеево изворче” е триумф на красота, багри и ритми, един Орфеев празник на дарбата, която носят българските деца. Чрез фолклора, който децата прекрасно изпълняват, ние запазваме достойнството си на истински българи. Не може и няма да пресъхне нашето изворче, щом всяка година броят на участниците и песните расте“ – отбелязва директорката на този национален форум музикалният педагог, изпълнител на народни песни и талантлив организатор Дочка Къшева.
Тази година в раздел „народно пеене” ще участват 525 деца от всички възрастови категории. Изпълнителите на народни инструменти са 181, певците и инструменталистите 706, групите за автентичен фолклор са 84, а заедно с народните обичаи и словесния фолклор те достигат 101. Всички участници ще бъдат оценявани от авторитетно жури с председател проф. д-р Пламен Арабов от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.
Празникът завършва с грандиозен гала-концерт, който неизменно доказва , че магията на народното изкуство е непобедима.