Рецепта 1 (при болки, Станка Иванова, с. Слана бара, Видинско): Настъргват се ситно корени от хрян, прибавя се брашно и оцет и се замесва малка питка.
С нея се налагат местата, където са шиповете – врат, коленете и пр., като предварително се намазват с олио, за да не се получат изгаряния по кожата. Превързва се и се държи не повече от 20 минути, през което време болката преминава. Процедурата се повтаря при повторната й поява.
Рецепта 2 (Дойна Трендафилова от Добрич): Смесват се по 1 к. ч. добре счукан чесън, олио и спирт. След едно денонощие сместа се прецежда и с нея се намазват и масажират добре болните места.
Рецепта 3 (Дарина Гюлева от Пловдив): Две-три пакетчета медицинска сяра се наръсват върху хартия и се поставят на пода. Краката се накисват в топла вода и с тях се стъпва върху сярата, като се престоява така 15-20 минути. След това стъпалата леко се изтръскват, обуват се чорапи и така се нощува. Процедурата се повтаря 15 пъти, независимо на кое място са се появили шиповете.
Рецепта 4 (Димчо Костадинов от Видин): Приготвя се мехлем, като 3 аспирина и 3 аналгина се стриват на прах и се смесват с 1 с. л. свинска мас. С леко масажиране вечер с него се намазва болното място и се превързва.
Рецепта 5 (за стопяване на шипове, Милчо Христозов от София): 300 г целина заедно с листата се нарязва на дребно и се смесва с 800 г пчелен мед и 750 мл домашен ябълков оцет. Съхранява се на прохладно място (но не в хладилник) и се приема по 1 с. л. 3 пъти дневно на гладно.
Рецепта 6 (Надя Стоева от Смолян): 1-2 пресни яйца се разбиват със 100 г силна домашна ракия. Получената смес се намазва върху памук или марля и с този компрес се превързва болното място. Процедурите се повтарят в течение на 1 седмица.
Рецепта 7 (Василка Евгениева от София): В 500 мл спирт за горене се изсипват 1 пакетче лимонтозу и 1 пакетче черен пипер. Настойката престоява 3 дена, след което с нея вечер се маже мястото, където са се появили шиповете.