Приказка за Цезар и Нерон


Приказка за Цезар и Нерон
Файтонът с бай Никола на капрата докара Баба Марта във Велико Търново
02 Април 2013, Вторник


...И за доброто сърце на коняря бай Никола от Горна Оряховица

Автор: Здравка Христова

Повече от половин век Николай Георгиев Радов от Горна Оряховица оглежда и се грижи за коне. Прехвърлил е 72 години, но няма никакво намерение да се оттегля за достойна почивка. Работата му с животните го е съхранила жизнен и енергичен, малко са младите мъже, които могат да му се опрат по издържливост в натоварената дейност покрай конюшнята, в която бай Никола гледа като свои деца двете си 5-годишни кончета Нерон и Цезар.

Когато не са ангажирани с вадене на баластра от реката или в оранта на селските дворове, конете с имена на римски императори теглят файтон, който се е превърнал в атракция за туристите в града.
Радов ги купил от конезавода в Разград, когато били съвсем малки жребчета.  Избрал си ги специално да са „руски тежковози“. Когато са в добра форма, могат да теглят впряг по 4-5 тона, с гордост обяснява мъжът.

Не се сърди, когато го питаме, с какво управлението на файтон е по-различно от карането на каруца с конски впряг. “Файтонът е като кола, защото се ползва в градски условия, човек трябва много да внимава на улицата. С каруцата е по-проста работа, караш си я по черния, коларски път и ако искаш, даже може и да подремнеш, добичетата сами си знаят пътя”, простичко обяснява той.

Започнал да учи занаята на файтонджийството през 1963 г. Спомня си с умиление и носталгия за това време, тогава конете били много повече.
“Днес никой не иска да се занимава с отглеждането им, навсякъде са останали едни такива измършавели животни, виждаме ги по пътя впрегнати в каруцата от бедни хора, които с труд си изкарват препитанието”, разсъждава побелелият мъж от стъпалото на половинвековната си практика.

“Конете са като хората, за да ти служат, трябва да ги обичаш и почиташ. Както мило говоря на бабата, така си приказвам и с моите кончета. Жената много ми помага в грижите за Нерон и Цезар. Най-драго ми е, че внучката и внукът, който е кръстен на мен, също са влюбени в конете.

Няма да забравя една случка преди години - внучката, когато я прибираха от детската ясла, все тичаше да се гушка между конете. Не се страхуваше, че може да я ухапят, да я ритнат. Слагаше си гривите им за опашки и си допираше нослето до муцуните им, за да ги целува за лека нощ. Конят е много умно животно и разбира, когато му даваш обич. На любов с любов се отвръща- конете са такива, по-добри от хората”, разказва бай Никола.

И се оглежда откъде по калдаръмите на ул. “Гурко” във Велико Търново ще дотича малкият му внук Николай да го качва на капрата при него, за да возят гостите на старопрестолния град с файтона. Нали специално затова е дошъл тук от Горна Оряховица в този ден. От няколко години бай Никола взема файтона от конната база в Арбанаси, води с караваната конете си от родния си град и на всеки празник е неотменната атракция в Търново. “Напоследък няколко булки закарах на сватбата им, возих и един абитуриент. Децата гледат на кончетата ми като на нещо специално и това ме радва”, добавя той.

“Уж туризъм все искаме да правим, да се мерим с атракциите на Рим и Париж. Сега градовете ни се надпреварват кой да става културна столица на Европа през 2019 година.
Ние с моите кончета можем да помогнем. Само че, докато по площада във Флоренция файтонджията и конете му не могат да си вземат дъх от работа, тук българите се срамуват да се качат при мен - било им селско.

Не файтонът е селски обаче, виж - от естествена кожа е тапициран, стегнат, поддържан. Селска явно ни е още душата. Не знам да има такава вакса, с която да я замажем и излъскаме”, леко се гневи бай Никола, но бързо се успокоява и усмихнат добавя: “Не мога да ти обясня защо ги обичам. Баща ми гледаше коне. Навремето чичо ми за военните събираше по 100 коня. Знаеш ли каква гледка е това - пълни ти душата”.

Когато купувал Нерон и Цезар, нарочно искал мъжки кончета, а не кобили. “Мъжкият кон е по-як, по-става за тежка работа, каквито са моите юнаци. Жената иска по-специални грижи, пък и не е много подходяща по физиологични причини за градски условия”, с недомлъвки ми обяснява бай Никола избора си.

Неговите руски тежковози са толкова безразлични към предизвикателството на файтона, тежък 400 килограма, без шестимата туристи, насядали в него, че само отмятат червения пискюл на челата си и тръгват за поредния курс на разходка.
Когато имат работа, Нерон и Цезар изяждат по 3 килограма ечемик на ден, през другото време дажбата е по-малко, за да не затлъстява животното. “Чистенето е също толкова важно, както и храненето. Всяка заран и вечер им отделям поне по един-два часа. Сресвам ги, четкам ги, малко масаж и кончето е готово. За да искаш да ти служи, трябва да му угаждаш в грижите.”

Докато им прави сутришния тоалет, стопанинът им не спира да им говори - какво чул, какво се случило в големия град, каква работа им спазарил. Те пък го слушат, махат му с опашка, потропват на място и кимат с глава, все едно разбират всяка негова дума.

Сигурно и затова Нерон и Цезар са благи като стопанина си. На 22 септември м.г., когато във Велико Търново се изви най-дългото хоро в България, файтонът с кончетата на бай Никола пак беше между хората. На 1 март тази година пък докараха Баба Марта при децата.
“Моите коне са възпитани, съобразяват се с хората. Ако трябва да ги сравнявам с днешните младежи, конете ми са по-добри, по-любезни, много са над тях. Разбират какво им казваш, изпълняват го, а младежта - вятър я вей, ама не на бял кон. Това не ме радва - животните да са по-хрисими и човечни от хората”, коментира бай Никола.

Преди години той отглеждал впрегатни коне, които продавал в Гърция. “Гърците имаха пари и ценяха качествената стока, ние пък имахме достатъчно средства да инвестираме в нея. А сега не ми се приказва какво става в страната ни, навсякъде разруха, вече сме се хванали за просешката тояга.“

Наскоро му предложили 4500 лева за единия от конете. Отказал да го продаде, защото не искал да дели Цезар и Нерон. Когато дойде време да се откаже от работата си, ще даде кончетата на малкия си син Тодор и на внука си Николай. Защото иска да е сигурен, че животинките му ще отидат при някой, който ги обича и ще се грижи за тях също като него.


В Деня на Независимостта миналата година Нерон и Цезар бяха сред хората на площада пред Царевец, за да им доставят радост

В категории: Традиции , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки