Много представители на флората, които отглеждаме в дома си, може да ни създадат проблеми
Автор: Дина Харизанова
След дългата зима настъпва времето на цветното разнообразие. Всички се радваме на събуждащата се природа, но едва ли подозираме, че някои от най-красивите й представители могат да бъдат твърде опасни за нас.
Нарцисите са едни от първите растения, които отварят цветовете си в дворните лехи, без да се страхуват от пролетните късни мразове. Те ни радват с яркото си присъствие във все още сивкавия пейзаж, независимо дали са огрявани от слънцето или растат в сянката на дърветата. Често се озовават и като букет в стаята ни, където може дълго време да останат свежи във вазата, ако им се добави 1 с. л. захар на литър вода.
Но мнозина любители на този пролетен гост забелязват, че при престой в помещението, където е поставен букетът от нарциси, започват да изпитват главоболие. Всъщност отдавна се знае, че различни части на това растение са отровни. Така например, ако някаква част от цвета му попадне в човешкия организъм, може да причини световъртеж и гадене, а в по-тежки случаи да доведе до загуба на съзнание и конвулсии. Съветът на специалистите е при садене и бране на това растение на ръцете да се поставят ръкавици, за да се избегне прекия контакт с него.
Още едно любимо пролетно цвете може да предизвика не само възхищение, но и опасни ситуации. Това е момината сълза. Когато нейните нежни и ароматни камбанки прецъфтят, на стъблото се появяват красиви топчета, които също са декоративни и радват окото. Но в никакъв случай не трябва да се слагат в устата. Те са също толкова отровни, колкото и самото растение. Дори поставени във вода, момините сълзи отделят вещество, което усилва съкращенията на сърдечния мускул. При попадане на част от тях в стомаха, може да се стигне до появата на халюцинации и обриви по кожата. Отравяне може да възникне даже при продължително вдишване от опияняващия им аромат.
Хортензията също е смъртоносно опасна, особено нейните пищни цветове. Да погълнеш част от нея е все едно да вземеш цианкалий, тъй като отровното вещество в това растение – хидрагин, се отнася към цианидите. То предизвиква учестяване на пулса, спазми, падане на кръвното налягане и загуба на съзнание.
Много бели може да причини и млечния сок, който се отделя от коледната звезда. Той води до тежко разстройство и повръщане.
Едно от най-опасните растения е олеандърът, известен още като зокум. Грижите по отглеждането му задължително трябва да се извършват с ръкавици. Дори само едно негово листо може да убие човек, а от сока му може да се ослепее. Отравянето първоначално засяга храносмилателната система, а след това поразява сърцето и централната нервна система.
Трябва да сме особено внимателни и с красивия рододендрон, делфиниума, бегонията, кротона, филодендрона, шефлерата, орхидеите и още десетки други цветни красавци. Така че винаги трябва да имаме едно наум, когато се радваме на прекрасните им цветове и аромати. И най-вече е нужно да приучим малките деца да не посягат с любопитство към тях, а да им се любуват отдалече.