С негова помощ можем да запазим дълго здравето и младостта си
Автор: проф. Христо Мермерски
Едно от най-известните растения, което, освен широкото си използване в кулинарията, е познато и като целебно средство за редица заболявания, е джинджифилът. И по-точно неговият месест клубеновиден корен, както и етеричното масло, получавано от него.
Като пикантна подправка и лечебно растение той е известен още от незапомнени времена. Познат още с названията исиот или имбер, името му на санскритски означава „универсално лекарство“.
Удивителният дар на природата със силно парещ и леко сладникъв вкус веднага привлича вниманието на античните учени. Неговите свойства изучават древноримският естествоизпитател Плиний Старий, както и гръцкият лекар и фармацевт Диоскорид. За популярността на растението в Европа, вече в по-нови времена, може да съдим по това, че улиците, на които били разположени магазините за подправки, били наричани „Джинджър стрийт“ – в превод от английски ginger означава джинджифил. Британските медици масово назначавали екзотичния корен като лекарство при различни заболявания, а крал Хенри VІІІ, славещ се като голям негов почитател, го препоръчвал като противочумен препарат.
Джинджифилът съдържа активните вещества шогаол, гингерол, 1% до 3% етерични масла (гингиберен, цинеол, камфин, феландрен), както и много жизненонеобходими за човека аминокиселини – триптофан, лейзин, треонин, фениланин, метионин и валин. Той е богат на желязо, натрий, калий и цинк, магнезиеви соли, фосфор, калций и витамините А, С, В1 и В2. В Китай, където растението е особено популярно, корените му биват използвани за лечение на простудни заболявания – грип, ангина, ларингит, фарингит, бронхит, пневмония и пр., ревматизъм и ревматоиден артрит.
Аюрведичната медицина препоръчва джинджифилът като средство за добра памет, а в цяла Азия от векове той се използва за лечение на гадене и повръщане, главоболие, холера, настинки, болки в стомаха и болести на нервната система. Доказани са качествата му против гадене, включително и при пътуване с превозни средства, както и способностите му за предотвратяване на главоболието.
С успех етеричното масло от растението се прилага при различни психоемоционални разтройства като страх, неувереност, апатия, агресивност, нетърпение, а също и за лечение на заболявания на опорно-двигателния апарат – артрити, артрози, разтегнати сухожилия, неподвижност на ставите.
Джинджифилът е смятан за отличен антиоксидант, затова с негова помощ можем дълго време да запазим младостта си. С негова помощ можем да преодолеем стреса и да възстановим бързо силите си.
Храната, подправена с него, се усвоява много добре от организма. Подправката стимулира храносмилането и образуването на стомашен сок и е отлично средство за изхвърляне на шлаките и токсините от организма. Тя се употребява и с цел неутрализиране на отровите в гъбите, както и при стомашни, чернодробни и жлъчни колики. Коренът цери и редица кожни заболявания, алергии и бронхиална астма, а освен това стимулира работата на щитовидната жлеза. В съчетание с други лечебни методи, той се прилага и за терапия на атеросклерозата, а на негова основа са произведени биологично активни добавки за профилактика и лечение на варикозно разширени вени.
На жените растението помага да преодолеят спазмите при менструация, безплодието и фригидността. А мъжете биват съветвани от лекарите да приемат чай от джинджифил на прах, смесен с мед, за решаване на „мъжки“ проблеми с простатата и потенцията си.
Тъй като джинджифилът подобрява чувствително обмяната на веществата, той се използва широко в диетите за отслабване като безотказно средство за намаляване на излишното тегло.
Прилага се още и при косопад и пърхот.
С други думи, колкото по-често използваме този дар от природата – както за кулинарни, така и за лечебни и козметични цели, толкова по-дълго ще се радваме на здраве, красота и дълголетие.