Вече много години страдам от непоносимо главоболие. Лекарите казват, че това е мигрена.
Опитвала съм какви ли не лекарства, но получавам само временно подобрение на състоянието си. Има ли някакви природни средства за лечението на това заболяване?
Венелина Господинова,
Сливен
Мигрената представлява силно главоболие, което обикновено е придружено и от други симптоми. Тя може да продължи до три дни, през които човек е неспособен да изпълнява всекидневните си задължения. Затова трябва да се установят факторите, които провокират мигренозните пристъпи, и да се избягват.
Смята се, че около 8 % от населението на Земята страда от мигрена. Тя засяга по-често жените, отколкото мъжете, като причина за това се изтъкват колебанията в нивата на хормоните преди и след месечния цикъл, по време на бременност и през менопаузата.
Първият пристъп обикновено се появява в късното юношество или към 20-25-годишна възраст, а понякога и по-рано. Рядко симптомите започват над 50 години. С времето пристъпите намаляват и отслабват и почти не се срещат при хора над 65-годишна възраст.
Мигрената се провокира от определен вид дразнител, предизвикващ спазъм на артериални съдове в мозъка, които впоследствие се разширяват. Между пристъпите нивото на серотонина в мозъка спада, а по време на самото главоболие се повишава. Причинители на това страдание може да бъдат най-различни фактори, сред които най-често срещаните са: определени храни, предимно сирене, шоколад, червено вино, пържени ястия и цитрусови плодове; ниско ниво на кръвната захар поради глад или прекомерен прием на рафинирани въглехидрати; обезводняване; стрес, шок или притеснение; недоспиване; ярка или цветна светлина; силен шум; климатични промени като сух климат или топъл, сух вятър; хормонални промени и пр.
Симптомите варират според индивида, но за всички е характерна жестока, пулсираща болка от едната страна на главата. Възможно е пристъпите да са предшествани от траещи до час странни усещания, например проблясващи светлини, зигзагообразни линии или сляпо петно в полезрението. Щом главоболието започне, мнозина усещат гадене и повръщат или стават свръхчувствителни към светлина и звуци. Други симптоми може да бъдат световъртеж, изтръпване и безчувственост.
Рецепта 1: Определени вещества в горчивите листа на моминската вратига притежават противовъзпалителен и съдоразширяващ ефект. Ако усещате приближаването на пристъп, добавете към сандвич 2-3 листа от растението, за да избегнете неприятния му вкус или вземете таблетка или капсула с билков екстракт. Възможна е всекидневната му употреба за дългосрочна профилактика. Не ползвайте билката при бременност или при алергия към нея.
Рецепта 2 (Петър Руменов, София): Смесват се ситно счукани корени от хрян и свинска мас и с получения мехлем се намазват слепоочията при пристъп на мигрена. Препоръчват се и контрастни бани на долните крайници, като те се потапят последователно в топла и студена вода.
Рецепта 3 (Дарина Будакова, Пловдив): Смесват се по 100 г цветове иглика, цвят глог, стръкове хвощ, по 50 г листа маточина, листа къпина, стръкове комунига, стръкове босилек, стръкове камшик и корени дилянка. 2 с.л. от дрогата се вари 5 минути в 500 мл вода. Отварата се прецежда, подслажда се с мед и се приема по 100 мл 4 пъти на ден преди ядене.
Рецепта 4 (Димитър Манолов, София): По време на хранене се взема по 1 с. л. мед, смесен с ябълков оцет.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти