Ранните домати се отглеждат чрез пикиран разсад, произведен в отопляеми култивационни съоръжения.
Автор: Дукена Жолева Агрометеоролог при НИМХ-БАН
За ранно полско производство на домати се използват нискостъблени сортове (детерминантни сортове) Балка, Марица 25, Лука, Адора и др. и някои високостъблени (индетерминантни) – Триумф, Прекодор, Марица 15, Кристи, Емона и др.
Подходящи почви за ранно полско производство на домати са дълбоките, влагоемни, топли, добре аерирани песъчливо-глинести или глинесто-песъчливи почви, богати на хранителни вещества.
Важно условие за получаване на високи добиви от производството на ранни домати е спазването на агротехническите изисквания. Предназначените площи за ранно полско производство на домати се изорават през есента на дълбочина 25-30 см. Преди почвената обработка се извършва торене с органични (5-6 тона полуразложен оборски тор на декар) и минерални торове (80 кг суперфосфат, с 30-40 кг калиев тор на декар).
През пролетта предвидените площи се култивират (1-2 пъти) и брануват, като преди култивирането се внасят 30-40 кг суперфосфат и 30 кг амониев нитрат на декар. За ограничаване развитието на плевелната растителност почвата се третира с хербициди преди разсаждането на доматите.
След 20 април в Южна България започва разсаждането на ранните домати на полето, а в Северна България – в началото на май. Един ден преди изнасянето на разсада се препоръчва профилактично третиране с 1% бордолезов разтвор за предотвратяване заразяването с гъбни болести в началните етапи от развитието на растенията.
Препоръчителна схема при отглеждане на ранните нискостъблени сортове домати е използване на двуредови ленти с разстояние между лентите 70-80 см, между редовете в лентата - 50-60 см, а между растенията в реда – 25-30 см. Разстоянието при отглеждане на високостъблените домати е 80 см между редовете и 50 см между растенията в реда.
До една седмица след засаждането на ранните домати се извършва първата поливка, а след 2 седмици – окопаване и леко загърляне на растенията.
Ранните домати се нападат от листни петна, картофена мана и др. болести, което изисква своевременна и качествена растителна защита.