Месото му е много диетично и богато на различни витамини, незаменими аминокиселини и лесно усвоими от човека микроелементи
Автор: проф. Христо Мермерски
Сезонът на пролетните дъждове е в разгара си. А щом превали, по тревата плъзват охлювите. Много хора по това време на годината се отдават на тяхното събиране. Това никак не е изненадващо – знае се, че те са ценен деликатес на трапезата. Но покрай превъзходните си кулинарни качества, пълзящите твари крият под черупката си и много лечебни свойства.
Не случайно в древните Египет и Вавилов охлювът се е приемал като символ на вечността. В античния Рим пък блюдото от охлюви е било неизменен атрибут на всяко едно тържество. Римляните ги отглеждали специално и ги хранели с ароматни треви, което предавало чуден вкус на месото им. Гърците също не се лишавали на празничните си трапези от питателните охлювени ястия.
Още тогава се е знаело, че тези мекотели притежават целебни свойства. Древноримският учен Плиний Стари в своята „Естествена история“ съветва месото им да се употребява при очни и стомашни заболявания, както и при проблеми с опорно-двигателния апарат. Старите доктори предписвали пиенето на отвара от охлюви при кръвоизливи и като средство за зарастване на рани.
Още от незапомнени времена предците ни са използвали за лечение и слузта, която отделя тази рогата животинка. По-късно обаче тя била незаслужено забравена, докато отново интересът към нея се възражда. Оказва се, че в нейния състав влиза натурален компонент, който способства за регенерация на кожата.
Това се използва от козметичната индустрия за създаване на различни кремове, които освен че ни разкрасяват, могат да ни отърват от брадавици и да заличат белезите от изгаряне. Слузта на охлюва съдържа още много други биологично активни вещества, сред които и значително количество аминокиселити, витамини, алантоин, колаген, еластин, както и естествени природни антибиотици в натурална форма, които мекотелото използва, за да възстанови нараненото си тяло и дори да „ремонтира“ своята къщичка!
Месото на охлюва е богато на ценни белтъчини, които в пъти надвишават съдържанието им в кокошето яйце. При това охлювеният белтък не съдържа вредния холестерин. В месото още има богат комплекс от незаменими аминокиселини, което позволява да се използва като диетичен продукт. Много полезен е и холинът, който подобрява работата на мозъка.
Природата необичайно щедро го е дарила и с множество витамини – А, В1, В2, В6, В9, В12, Е, К и РР. Впрочем, охлювът е неоспорим шампион по съдържание на ретинол (витамин А)! Но освен това в месото му влизат и много микро- и макроелементи като желязо, цинк, селен, калций, натрий, магнезий, калий, фосфор и мед. При това всички тези елементи се намират в него в лесно усвоима от човека форма. Затова охлювите често се препоръчват като храна и лечебно средство за хората, които страдат от нарушен баланс на калция в организма си, а също и на бременни жени и кърмачки. Смята се, че благодарение на съдържанието на магнезий, месото оказва успокояващо въздействие и помага за борбата срещу стреса.
Изследванията показват, че невроните на охлюва сполучливо може да се присаждат в човешкия мозък, така че тези животинки потенциално може да се използват вбъдеще като донори при такива тежки патологии като епилепсия и болестта на Паркинсон. Неотдавна пък един вид морски охлюв от семейството на мекотелите, събрат на градинския, изненада учените със съдържащото се в него химично съединение, което се явява силно обезболяващо средство.
Менюто от охлюви е изключително диетично, тъй като месото им има много ниска калоричност. Освен това се смята, че то е идеално за тези, които спазват религиозните пости, тъй като с него може да се заместят забранените в този период месни продукти. Редовната консумация на този деликатес ни осигурява профилактика на стомашните заболявания, изхвърля от организма радионуклеидите и възстановява липидния обмен.