Рецепта 1: Смесват се равни количества стръкове от вратига, листа от смрадлика и корени от бяла мъртва коприва.
Взимат се 3 с. л. от тази смес и се слагат да се варят в 2 ч. ч. вода в продължение на 10 минути. Оставят се да киснат 2-3 часа, след което се прецеждат. Сутрин и вечер с отварата се правят фрикции на кожата на главата.
Рецепта 2: Смесват се 1 ч. ч. ябълков оцет, 1 к. ч. зехтин и щипка сол. Косата се измива с мек сапун и се намазва с тази смес.
Рецепта 3 (Димитрина Тодорова, София): 7-8 орехови листа се наситняват и се слагат в емайлиран съд. Заливат се с литър вряла вода и се варят 5 минути. След като отварата се охлади, с нея се изплаква измитата и подсушена коса.
Рецепта 4 (Пенка Георгиева, Девня): 20 г глухарче се вари 5 минути в 500 мл вода. Оставя се малко да се накисне и после се прецежда. С получената отвара се изплаква вече измитата коса.
Рецепта 5 (Любка Георгиева, Кубрат): 1 с. л. нарязани корени от лапад се заливат с 8 с. л. студено пресован зехтин. Сместа се вари на водна баня 15 минути, като се разбърква добре. След като изстине, се втрива в корените на косата.
Рецепта 6 (против косопад): 1 с. л. наситнени шишарки от хмел се заливат с 1 ч. ч. вряла вода. Съдът се слага на огъня и когато водата кипне, веднага се отстранява от него. Течността се прецежда и се втрива в кожата на главата.
Рецепта 7: Ядките на 20-30 ореха се опичат и се начукват наситно. После се смесват с 300 мл зехтин и 300 мл винен оцет. Всяка вечер косата се маже с тази смес и това продължава до получаване на положителен резултат.
Рецепта 8 (Бонка Тасева, Ловеч): В стъклено шише се смесват 50 г 95-градусов спирт и 50 г глицерин. Преди употреба този лосион се разбърква. Вечер преди измиване на главата с него се мажат корените на косата, като се правят фрикции с пръстите, докато се почувства леко сърбене. След това главата се омотава с найлон и кърпа и така се преспива или се престоява поне 2-3 часа. След това косата се измива с мек тоалетен сапун, а не с шампоан.